r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Ekologia w Gminie

Dodatkowy nabór chętnych na fotowoltaikę
14-05-2018

Dodatkowy nabór chętnych na fotowoltaikę

Mieszkańcy gminy Trzydnik Duży mogą jeszcze skorzystać z unijnych dotacji na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Trwa dodatkowy nabór osób, które wcześniej nie deklarowały udziału w projekcie, a teraz są zainteresowane taką propozycją.
We wniosku o dotację, który został zaakceptowany do realizacji założyliśmy, że panele fotowoltaiczne zamontuje prawie 70 mieszkańców. Okazało się jednak, że ze względu na nową interpretację przepisów skarbowych, dotacja na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będzie obciążona dodatkowym podatkiem VAT. To oznacza, że zakup i montaż OZE będzie droższy niż pierwotnie szacowano, a co za tym idzie wyższy będzie także udział własny uczestników projektu. Z tego powodu kilkanaście osób wycofało się z wcześniejszych deklaracji i szukamy chętnych na ich miejsce - wyjaśnia wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień.
Zainteresowani mogą się w tej sprawie zgłaszać do urzędu, a informacje zdobyć także telefonicznie pod numerem: 15 873 18 79 wewnętrzny 323.
 
Szacuje się, że udział własny mieszkańca w kosztach zakupu i montażu instalacji o mocy 3,2 kW, wartej ponad 25 tysięcy złotych, może wynieść do 6 tysięcy. Ostateczne kwoty będą jednak znane dopiero po rozstrzygnięciu przetargu na wykonanie robót.
 
Trzydnicki samorząd złożył wnioski o przyznanie dotacji z regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na dwa projekty na OZE. Pierwszy dotyczy 420 zestawów kolektorów słonecznych, a drugi kolejnych 98 solarów i 68 ogniw fotowoltaicznych. Przetarg na realizację pierwszego zadania został ogłoszony na przełomie lutego i marca, a ma być zakończony w najbliższych dniach. Swoją ofertę zgłosiła jedna firma, ale zaproponowana przez nią cena jest wyższa od wartości kosztorysowej. Do końca tego tygodnia gmina czeka na uzupełnienie dokumentacji, a potem podejmie ostateczne decyzję w tej sprawie. Realizacja drugiego projektu zależy m.in. od efektów dodatkowego naboru, który trwa do poniedziałku 21 maja.
 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: