Przystanek 20. Klon jawor - okazały przedstawiciel gatunku i gniazdo bociana | Gmina Trzydnik Duży

r. Imieniny

Rozwiń

Szlaki turystyczne

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Szlaki rowerowe

Przystanek 20. Klon jawor - okazały przedstawiciel gatunku i gniazdo bociana
24-10-2012

Przystanek 20. Klon jawor - okazały przedstawiciel gatunku i gniazdo bociana

Powracamy do drogi bitej i jedziemy nią dalej (1100 m), aż do wspaniałego drzewa (fot. na poprzedniej stronie) rosnącego w ogrodzeniu posesji położonej po prawej stronie drogi (obwód pnia w 2001 roku - 374 cm).

To klon jawor z pięknie ukształtowaną koroną i walcowatym pniem. Cieszy się dobrym zdrowiem i szacunkiem gospodarzy, brakuje mu tylko tytułu pomnika przyrody. Obok na słupie energetycznym gnieździ się para bocianów białych. Niestety, wybrały to miejsce nieświadome niebezpieczeństwa, jakie im grozi ze strony prądu elektrycznego. Na szczęście energetycy założyli im stalową platformę, na której umieścili gniazdo.

- Bliskość niebezpiecznych przewodów, wystających izolatorów, nieosłoniętych przyłączy i transformatorów stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla słabo latających młodych. Czasami zdarza się, że w wyniku spięcia zapala się całe gniazdo ze znajdującym się wewnątrz lęgiem. 
- Pozostawione na polach plastikowe sznurki do snopowiązałek i prasowania słomy, coraz częściej wykorzystywane są wraz z innymi materiałami do wyścielania gniazda. Sznurki łatwo oplątują się wokół nóg przebywających w gnieździe młodych, które szamocząc się i próbując uwolnić z pułapki, powodują zaciskanie pętli. Tworzą się obrzęki i otwarte rany, aż w końcu uszkodzona kończyna ulega deformacji lub ob-umiera. Nierzadko dorosłe ptaki wyrzucają niepełnosprawnego potomka lub przestają podawać mu pokarm. Nieszczęśnik skazany jest na po-wolne umieranie. 
? Część bocianów ponosi śmierć na skutek stosowania w rolnictwie chemicznych środ-ków ochrony roślin. Ptaki, zjadając zatrute szkodniki upraw, głównie owady i gryzo-nie, zjadają zawartą w nich truciznę. Na skutek kumulowania się trucizny bocian ginie. 
- Bociany zabijane są przez ludzi podczas przelotów. Np. w Libanie, Syrii, na Cyprze i we Włoszech istnieje okrutny zwyczaj strzelania dla sportu do odpoczywających ptaków. W biedniejszych krajach afrykańskich, polowania na bociany prowadzi się w celach konsumpcyjnych. 
- Zdarzają się przypadki, że bociany giną podczas migracji w wyniku kolizji stad z samolotami. Śmierć ponoszą wówczas ptaki i piloci, niszczone są samoloty.

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: