r. Imieniny

Rozwiń

Szlaki turystyczne

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Szlaki rowerowe

Przystanek 15. Las liściasty sadzony przez dzieci
24-10-2012

Przystanek 15. Las liściasty sadzony przez dzieci

Warto wybrać się do porastającego głębokie wąwozy, cienistego lasu położonego tuż za szkołą. Zaraz za ogrodzeniem, na pagórku rośnie dorodna lipa drobnolistna (obwód pnia w 2001 roku - 272 cm).

Dalej rozciąga się stosunkowo młody, cienisty las liściasty. Posadziła go miejscowa młodzież szkolna w latach 1946-48 i 1958-74. Zalesiono w ten sposób ogołocone z drzew pagórki, na których jeszcze po wojnie wypasano bydło. "Lasu, tak jak dzieci, nigdy za wiele", a szczególnie w tym miejscu. Wspaniale wkomponowany w otaczające go pola, zabezpiecza pagórki przed erozją, produkuje życiodajny tlen, niesie ulgę podczas upałów, jest doskonałym miejscem wypoczynku i rekreacji. Wędrując głównym wąwozem, docieramy do tzw. górnego gościńca, który prowadzi do Rzeczycy Ziemiańskiej. Wracając nim do wsi, mijamy po prawej stronie kępę bzów na kolejnej mogile żołnierzy austriackich z 1914 roku. Jest ich w Łychowie więcej, razem kryją około 200 ciał żołnierzy tej armii.


Dalej droga jest zbyt stroma i zniekształcona, by zjeżdżać nią rowerem. W okresach intensywnego spływu woda wynosi z gościńca lekkie, spławialne cząstki gleby, aż na drogę asfaltową. Tony błota stwarzają duże zagrożenie dla ru-chu drogowego. Schodząc głębokim gościńcem, mżemy zobaczyć głębokie otwory w stromej, lessowej skarpie. Są to nory prowazące do gniazd jaskółek brzegówek. Nie wolno ich niepokoić, a nor rozkopywać. Skarpa może być doskonałym źródłem informacji o budowie geologicznej.

Rozwiń

Szlaki turystyczne

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: