Przystanek 14. Szkoła Podstawowa z 1928 roku | Gmina Trzydnik Duży

r. Imieniny

Rozwiń

Szlaki turystyczne

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Szlaki rowerowe

Przystanek 14. Szkoła Podstawowa z 1928 roku
24-10-2012

Przystanek 14. Szkoła Podstawowa z 1928 roku

Sąsiednią posesję zajmuje okazały budynek Publicznej Szkoły Podstawowej - najstarszej szkoły w gminie Trzydnik Duży. W 1928 roku ówcześni mieszkańcy podjęli ważną decyzję: "Będziemy budować szkołę dla naszych dzieci, wnuków i prawnuków ...".

Plac pod budowę otrzymano od Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Był to teren nierówny, ponieważ znajdowały się tam gruzy dawnej karczmy. Głównym organizatorem przedsięwzięcia był Komitet Budowy Szkoły, na czele którego stali Wojciech Wałek - przewodniczący, Jan Pytlak - skarbnik i p. Tomczyk - prezes. Mieszkańcy Węglina i Łychowa opodatkowali się i własnymi siłami zbudowali szkołę. Droga, realizowana z rozmachem inwestycja wymusiła zaciągnięcie znacznej pożyczki w Kasie Komunalnej w Janowie Lubelskim. Prace wykończeniowe zostały opłacone przez Urząd Gminy w Trzydniku. I tak w miejsce karczmy powstała szkoła - jakież to było rozsądne. Piękny budynek ukończono i oddano do użytku w 1930 roku.

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: