Przystanek 13. Cmentarz wojenny z 1914 roku | Gmina Trzydnik Duży

r. Imieniny

Rozwiń

Szlaki turystyczne

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Szlaki rowerowe

Przystanek 13. Cmentarz wojenny z 1914 roku
24-10-2012

Przystanek 13. Cmentarz wojenny z 1914 roku

Powracamy do drogi asfaltowej i kierujemy się w kierunku Łychowa Gościeradowskiego. Licząc od "Ochronki", pokonujemy 800 m odcinek i zatrzymujemy się na skrzyżowaniu z drogą polną, prowadzącą do Rzeczycy.

Obecny Łychów w 1443 roku nosił nazwę Lichow. Według miejscowej tradycji historia Łychowa sięga czasów Bolesława Wstydliwego. Podanie głosi, że król, polując, zabłądził w olbrzymich puszczach, jakie tu ongiś istniały. Zmordowany błądzeniem, napotkał jedynego mieszkańca tych lasów noszącego imię Łych. Ów odprowadził króla do Zawichostu, za co otrzymał szlachectwo, tereny leśne do użytkowania po wsze czasy oraz prawo do założenia wsi.


Po lewej stronie tuż przy skrzyżowaniu dróg, w ogrodzie przydomowym posesji nr 75, położony jest cmentarz wojenny z I wojny światowej o powierzchni około 2 arów. Pierwotny jego kształt jest częściowo zatarty, chociaż prawdopodobnie był to prostokąt otoczony niskim wałem ziemnym. Zachowane są dwie prostokątne mogiły ziemne: większa (za kępą bzów), w której pochowani są żołnierze i mniejsza, z ustawionym na niej kamiennym krzyżem, w której pochowano oficerów. Na cmentarzu spoczywa ogólnie około 40 oficerów i żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych w okolicy w 1914 roku. Krzyż otoczony bzami wymaga naprawy i odsłonięcia wielokrotnie zamalowanego, nieczytelnego napisu. Cały teren cmentarza jest porośnięty krzakami i niepielęgnowaną zielenią.

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: