r. Imieniny

Rozwiń

Szlaki turystyczne

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Szlaki rowerowe

Przystanek 1. Publiczne Gimnazjum
24-10-2012

Przystanek 1. Publiczne Gimnazjum

Współczesny Trzydnik różnie był nazywany w przeszłości (Crzeznyk - 1382; Trzesnnik - 1409; Trzennik - 1412; Trzenik - 1414; Czrzennik - 1418; Trzenek - 1430; Trzinnik - 1531).

Jan Długosz - słynny kronikarz piszący swoje dzieła w drugiej połowie XV wieku nazywa go Trzennykiem, a w XIX wieku nazywano go Trzcinnikiem. Istnieją dwie wersje tłumaczące obecną nazwę Trzydnika. Najbardziej znana wspomina o pobycie w Trzydniku Jana III Sobieskiego, który miał spędzić w okolicy trzy dni, co rzekomo wpłynęło na dzisiejszą nazwę. Ze źródeł historycznych jednak wiadomo, że wieś nosiła to miano jeszcze przed wizytą monarchy. Druga bardziej prawdopodobna wersja głosi, że nazwa pochodzi od trzcin (Trzcinnik), które bujnie porastały bagna wypełniające liczne zagłębienia terenu. 

Rozwiń

Szlaki turystyczne

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: