r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

Dożynki 2019 w Węglinie
21-08-2019

Dożynki 2019 w Węglinie

Nie w Trzydniku Dużym, jak w ostatnich latach, lecz Węglinie obchodzili tegoroczne święto plonów rolnicy z gminy Trzydnik Duży. W niedzielę 18 sierpnia najpierw dziękowali za zbiory podczas mszy świętej, a potem bawili się na festynie. 
Gospodarzami uroczystości były sołectwa Węglin i Węglinek oraz wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin, który zapowiedział, że w kolejnych latach gminne dożynki będą współorganizować następne sołectwa. W przygotowanie święta włączyli się również pracownicy ośrodka kultury i urzędu gminy.
Uczestnicy obchodów zebrali się w niedzielne popołudnie na mszy świętej w kościele w Węglinie. Eucharystii przewodniczyli proboszcz miejscowej parafii ksiądz Tadeusz Krawczyk i ksiądz Jarosław Orkiszewski z Lublina, którym towarzyszyli proboszczowie wszystkich parafii z gminy Trzydnik Duży.
Po modlitwie barwny korowód przeszedł na boisko przy OSP, gdzie wójt Krzysztof Serafin odebrał tradycyjny chleb dożynkowy od starostów. Funkcje te pełnili w tym roku - sołtys Węglinka - Małgorzata Kot i sołtys Węglina - Marcin Skoczylas. Wśród dożynkowych gości byli - poseł Jerzy Bielecki, starosta kraśnicki Andrzej Rolla oraz, reprezentujący marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego, dyrektor lubelskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wspierania Rolnictwa Kazimierz Choma i doradca wojewody Marcin Jakubczyk, który odczytał list od Przemysława Czarnka.
 
W dorocznym konkursie wieńców dożynkowych w tym roku jury oceniło 14 kompozycji. Zdaniem jurorów najładniejsze przygotowały - Koło Gospodyń Wiejskich z Rzeczycy Ziemiańskiej i Sołectwo Rzeczyca Księża. Pierwsza kompozycja będzie reprezentować Gminę Trzydnik Duży na Dożynkach Powiatu Kraśnickiego w niedzielę 25 sierpnia w Urzędowie, w kategorii wieńców tradycyjnych, natomiast Rzeczyca Księża stanie do rywalizacji o tytuł najpiękniejszego wieńca współczesnego. Na drugie nagrody zasłużyły: KGW w Węglinie, KGW w Łychowie Gościeradowskim i Sołectwo Trzydnik Duży, natomiast autorzy pozostałych kompozycji otrzymali nagrody za trzecie miejsce. Odebrali je przedstawiciele sołectw: Dąbrowa, Trzydnik Duży Kolonia i Rzeczyca Ziemiańska Kolonia, kół gospodyń z Woli Trzydnickiej, Węglinka, Rzeczycy Księżej i "Przyjazna Wieś Olbięcin" oraz grupa wieńcowa z Dąbrowy Choin i Zespół Świteź z Węglina.
 
Podczas święta plonów zostały również ogłoszone wyniki konkursu na najładniejszy ogród w gminie. Pierwsze miejsce zajęła Anna Szostek z Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii, drugie - Edyta Dziewa z Trzydnika Dużego Kolonii, a trzecie - Anna Jach z Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii. Właścicielki kolejnych trzech ogrodów - Agata Pyrzyna i Monika Mozgawa z Olbięcina oraz Bożena Rudnicka z Łychowa Szlacheckiego, otrzymały upominki z dyplomami.
Wielu mocnych wrażeń dostarczył gościom występ mistrza sztuk walki i trenera żołnierzy sił specjalnych Jurija Ziniewicza, który zaprezentował wręcz niewiarygodne możliwości ludzkiego organizmu. Pokaz odbywał się m.in. na rozbitym szkle i drabince ułożonej z ostrych mieczy, a prawdziwość wykonywanych zadań potwierdzało 10-osobowe jury złożone z widzów.
 
Na plenerowej scenie w Węglinie występowali również lokalni artyści i zaproszeni goście. Publiczność bawiła się wraz z Orkiestrą Dętą z Olbięcina, Kołem Gospodyń Wiejskich i Orkiestrą Dętą ze Zdziechowic, Kapelą Ludową z Trzydnika Dużego, Klubem Nowoczesnych Kobiet z Olbięcina i Zespołem "Świteź" z Węglina.
Wieczorną część festynu wypełniły koncerty zespołów - "Colombo", "Megitza" i "Chilli".
 
Przez kilka godzin dożynkowi goście chętni korzystali z oferty kulinarnej sołectw z gminy Trzydnik Duży, a także odwiedzali inne stoiska promocyjne. Swoją ofertę prezentowały m.in.: policja, OSP, Grupa Rekonstrukcyjno-Poszukiwawcza "Huzar" z Janowa Lubelskiego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, ośrodek pomocy społecznej, gminna biblioteka, ośrodek kultury i komisja rozwiązywania problemów alkoholowych, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Olbięcina, firmy "Akpol" Adama Kusia z Rzeczycy Ziemiańskiej i "Wela Trans" Elżbiety Czajki z Węglina oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie. Przedstawiciele tego ostatniego przywieźli do Węglina m.in. pojazd symulujący dachowanie, z którego do wieczora skorzystało ponad pół tysiąca śmiałków.
 
Przygotowanie tak bogatego i różnorodnego programu tegorocznego święta plonów było możliwe m.in. dzięki pomocy sponsorów. W tym roku organizację dożynek wsparli: Firma "Akpol" Adam Kuś Rzeczyca Ziemiańska, Usługi Transportowe "Wela Trans" Elżbieta Czajka Węglin, dyrektor trzydnickiego oddziału Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej Agnieszka Stefaniak, radni rady Powiatu Kraśnickiego - Bożena Wilkołek i Henryk Flis, Agencja Reklamy "Annex" z Kraśnika, Księgarnia "Między kartkami" Włodzimierz Konarski, także z Kraśnika i Nadleśnictwo Gościeradów.
 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: