r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

90 lat OSP w Rzeczycy Księżej
31-10-2017

90 lat OSP w Rzeczycy Księżej

Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczycy Księżej w gminie Trzydnik Duży ma 90 lat. Obchody jubileuszu, które odbyły się w niedzielę 29 października, były połączone z oficjalnym przekazaniem jednostce nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Choć pogoda w miniony weekend nie sprzyjała wydarzeniom plenerowym niedzielna uroczystość odbyła się na placu przy miejscowej remizie, a rozpoczęła ją polowa msza święta. Eucharystii przewodniczyli kapelan strażaków z powiatu kraśnickiego ksiądz Grzegorz Stąsiek i proboszcz parafii w Rzeczycy Księżej ksiądz Henryk Jargiło, którzy poświęcili nowy pojazd dla miejscowej jednostki, zakupiony dzięki wsparciu Unii Europejskiej. To średni samochód pożarniczy "Iveco", który kosztował prawie 740 tysięcy złotych, z czego 60 procent to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a reszta z budżetu gminy. Pojazd został zakupiony w ramach wspólnego projektu, realizowanego przez Zarząd Wojewódzki Związku OSP RP. 

Po eucharystii wyróżniający się druhowie odebrali medale, odznaki i odznaczenia za swoją służbę. Najwyższe odznaczenie strażackie - Złoty Znak Związku OSP RP - otrzymał wiceprezes zarządu oddziału gminnego tego związku i wieloletni prezes OSP w Rzeczycy Ziemiańskiej Lucjan Jabłoński. Ponadto złote medale za zasługi dla pożarnictwa odebrali Ryszard Bańka, Marcin Lisek, Zdzisław Zięba i Adam Stasiniak. Kolejnych 7 strażaków zostało wyróżnionych srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, a 15 otrzymało brązowe. Podczas niedzielnej uroczystości 8 osób zostało uhonorowanych odznaką "Strażak Wzorowy", a 39 - medalami za wieloletnią służbę. Jednym z odznaczonych był Marian Król, który jako jedyny otrzymał medal za 65-letnią służbę. Na liście wyróżnionych znaleźli się również chłopcy i dziewczęta, należący do młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy otrzymali złote, srebrne i brązowe odznaki MDP.

Odznaczenia, medal i odznaki wręczali prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Lublinie Marian Starownik, prezes zarządu powiatowego tego związku i starosta kraśnicki Andrzej Maj oraz prezes zarządu gminnego i wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień. 

Wśród gości byli również komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku starszy brygadier Artur Bis, kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Kraśniku Sławomir Kloc, radni powiatowi i członkowie Rady Gminy Trzydnik Duży z przewodniczącym Markiem Kosikowskim oraz major Marian Sosnówka, który obecnie mieszka w Sulejówku, ale pochodzi z Trzydnika Małego i w przeszłości był związany z OSP w Rzeczycy Księżej. 

Plenerową uroczystość zakończyła defilada poddziałów, a potem w miejscowej odbył się koncert orkiestry dętej OSP Kraśnik.


(fot. Jerzy Michalczyk)

Źródło: http://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-90-lat-osp-w-rzeczycy-ksiezej-foto,18247.html

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: