r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

Jesienni recytatorzy na start
02-10-2017

Jesienni recytatorzy na start

W Trzydniku Dużym rozpoczęły się przygotowania do tegorocznej edycji Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Eliminacje dla wykonawców z powiatu kraśnickiego odbędą się pod koniec tego miesiąca, ale termin przyjmowania zgłoszeń upływa 18 października.

Tematem przewodnim organizowanego po raz dwudziesty pierwszy konkursu są słowa Bolesława Leśmiana - "Jesień, przez górskie idąc przełęcze, Miast serca - liść mi szkarłatny wkłada" i nawiązuje do obchodzonej w tym roku 140. rocznicy urodzin tego autora i 80. rocznicy jego śmierci. Dlatego organizatorzy zachęcają do poszukiwania repertuaru inspirowanego twórczością poety, pisarza i publicysty, który był apologetą słowa, a w posługiwaniu się polszczyzną osiągnął wręcz mistrzostwo. Proponują przy tym, by uczestnicy wzięli pod uwagę jego przesłanie - "A opaszcie świat cały ścisłym korowodem, Aby Wam się nie wymknął schwytany niewodem..., Zapląsajcie, zaśpiewajcie Pieśnią siebie wspomagajcie, Toć wejdziemy w świat - próżnią, aby wyjść ogrodem". 

Przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Centrum Kultury w Lublinie, którzy są głównymi organizatorami konkursu, przypominają szczególnie najmłodszym uczestnikom, że Bolesław Leśmian jest autorem m.in. "Przygód Sindbada Żeglarza", ale podkreślają, iż zgodnie z regulaminem każdy może wybrać utwór z dowolnego okresu literackiego, zarówno autora literatury polskiej jak i obcej.

Do rywalizacji na słowa mogą stanąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjaliści i młodzież ze szkół średnich, a także studenci i dorośli miłośnicy poezji. Każdy z recytatorów będzie mógł zaprezentować jeden utwór prozatorski lub wiersz. Uczniowie szkół podstawowych będą mieć do dyspozycji około 3 minut, natomiast prezentacje w wykonaniu starszych recytatorów nie powinny przekraczać 5 minut.

Najciekawsze recytacje zostaną nagrodzone upominkami i nominacjami do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się pod koniec listopada w Lublinie.

Zgłoszenia do eliminacji powiatowych należy przesyłać pocztą na adres: Gminny Ośrodek Kultury, 23-230 Trzydnik Duży. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem: 15 873 18 26, a regulamin konkursu i kartę uczestnika można pobrać ze strony: www.goktrzydnik.com.pl.

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: