r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

Dzień Teatru w kraśnickim "sztetlu"
13-03-2023

Dzień Teatru w kraśnickim "sztetlu"

Ponad 50 widzów z Trzydnika Dużego i okolic przyjęło zaproszenie miejscowego ośrodka kultury na wspólne obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W niedzielę 12 marca obejrzeli spektakl pod tytułem „Sztetl Kraśnik” w wykonaniu grupy „Notoco senior”.

W ten sposób wszyscy udali się w podróż do przeszłości i miejsc, których już nie ma albo wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś. Widzowie razem z bohaterkami widowiska zaglądali do przedwojennych domów, dotykali tradycji, doświadczali radości i żalu z faktu, że sztetla już nie ma.

- Publiczność, zgromadzona w naszej sali widowiskowej nie była wyłącznie biernym obserwatorem wydarzeń scenicznych. Widzowie wzięli udział m.in. w sondzie na temat Żydów, która rozpoczynała przedstawienie. W trakcie widowiska zostali poczęstowani chałką szabasową, przygotowaną przez aktorów, a przed spektaklem otrzymali specjalny słowniczek. Znaleźli w nim m.in. informacje o tym co to jest jidysz, święto Chnuka, synagoga czy sztetl - relacjonuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym Ewa Sobota.

Autorzy przedstawienia wykorzystali m.in. stare fotografie przedstawiające miejsca, w których mieszkali, pracowali i żyli kraśniccy Żydzi oraz fragmenty książek: "Hania, Rosa, Talila. Historie kraśnickich Żydówek" Mariusza Bieńka, "Skarby" Patrycji Dołowy i "Na krawędzi chaosu" Krystyny Modrzewskiej. Spektakl wyreżyserowała inicjatorka grupy teatralnej Monika Nitkiewicz-Mitrut, która podczas pracy nad widowiskiem konsultowała się z Magdaleną Pulikowską.

"Sztetl Kraśnik" to czwarty spektakl amatorskiej grupy "Notoco senior", który miał swoją premierę w maju 2022 roku w kraśnickiej synagodze.

Zespół "Notoco senior", działający przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, tworzą: Barbara Gawlik, Kazimiera Hałabis, Teresa Kawęcka, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Barbara Pulikowska i Halina Sobczyk.

 

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

 
 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: