r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

Kolejna nagroda dla "Herodów" na przeglądzie w Lublinie
26-01-2023

Kolejna nagroda dla "Herodów" na przeglądzie w Lublinie

Zespół "Herody" z Budek ma kolejny powód do zadowolenia po 13. Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych im. Zdzisława Podkańskiego, który w miniony weekend odbył się w Lublinie. Jury właśnie ogłosiło listę laureatów, na której grupa z gminy Trzydnik Duży zajęła trzecie miejsce w kategorii widowisk kolędniczych. Na inaugurację imprezy "Herody" zostały uhonorowane "Nagrodą im. Zdzisława Podkańskiego".

Sukces jest tym większy, że w tegorocznym przeglądzie wzięło udział prawie 40 zespołów, kapel, grup teatralnych i orkiestr z województw małopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego, podkarpackiego i lubelskiego. Ich występy oceniali - prof. Jan Adamowski i dr Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Andrzej Sar z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.

Zespół "Herody", który w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia, tworzy już kolejne pokolenie mieszkańców Budek i Trzydnika Dużego. Kultywująca dawne tradycje grupa jest kulturalną wizytówką nie tylko gminy Trzydnik Duży, ale także powiatu kraśnickiego i województwa lubelskiego. Od początku działalności inscenizacje "Herodów" były bardzo dobrze odbierane zarówno przez widzów, jak i etnografów, którzy cenią widowisko za oryginalną formę artystyczną. Walory te doceniali wielokrotnie jurorzy licznych przeglądów, konkursów i festiwali teatralnych.

Zespół powstał oficjalnie 3 listopada 1983 roku. Wśród jego założycieli byli Feliks Magdziak, Szymon Grabowski, Eligiusz Bis, Jan Tracz i Jan Grabowski, a w skład grupy weszli mieszkańcy Budek i Dębińszczyzny (obecnie Trzydnik Duży). W ten sposób chcieli kultywować przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję kolędowania. Chodząc po wioskach, wiejscy aktorzy wystawiali widowisko "Herody", do którego sami uszyli stroje. Przy okazji występów zbierali pieniądze najpierw na zakup działki, a potem także budowę świetlicy oraz małego boiska sportowego.

W 1997 roku zespół poszerzył swój skład i repertuar. Razem z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Budkach przygotował "Misterium Męki Pańskiej" według scenariusza księdza Józefa Sądeja. Potem wystawiał je w kościołach południowo-wschodniej Polski, a zebrane datki przeznaczał na budowę miejscowej kaplicy. Podczas występów w kolejnych latach grupa zbierała pieniądze na wyposażenie świątyni.

Zespół z Budek od 35 lat prowadzi nie tylko działalność artystyczną i społeczną, ale również wychowawczą, odtwarzając widowiska, których początki sięgają teatru średniowiecznego. Członkowie grupy w przystępny i widowiskowy sposób prowokują widzów do refleksji, stale wzbogacając elementy dekoracyjne swoich przedstawień.

Obecnie kierownikiem "Herodów" jest Szymon Grabowski, który zastąpił na tym stanowisku brata Jana. Członkowie grupy cieszą się, że dołączają do nich młodzi mieszkańcy Budek, którzy chcą kontynuować tradycję kolędowania.


(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-kolejna-nagroda-dla-herodow-na-przegladzie-w-lublinie,28366.html?p=1

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: