r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

Sztandar i maszt na narodowe święto
14-11-2022

Sztandar i maszt na narodowe święto

Z nowym sztandarem, przy maszcie z biało-czerwoną flagą mieszkańcy gminy Trzydnik Duży uczcili w piątek 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła msza w kościele w Woli Trzydnickiej, a zakończyło patriotyczne spotkanie w miejscowym ośrodku kultury.

Przedstawiciele władz i jednostek samorządowych, młodzież szkolna z opiekunami oraz indywidualni mieszkańcy gminy spotkali się w kościele w Woli Trzydnickiej, gdzie proboszcz tej parafii ksiądz Józef Kruk odprawił mszę w intencji ojczyzny. Podczas eucharystii poświęcił również sztandar gminy. Uchwała w sprawie gminnych symboli i insygniów była przyjęta jeszcze w 2007 roku, ale dopiero teraz część dotyczącą sztandaru udało się zrealizować. Zgodnie z jej zapisami: "...sztandar ma kształt kwadratowego płata materiału z herbem w środkowej części, błękitnym napisem Gmina Trzydnik Duży na żółtej wstędze, herbami rycerskimi Nowina i Nałęcz, godłem Rzeczypospolitej Polskiej i godłem herbowym Janina".

Uroczyste przekazanie sztandaru odbyło się na placu przed urzędem gminy w Trzydniku Dużym. Z rąk najstarszego radnego Ryszarda Doleckiego sztandar odebrał wójt gminy Krzysztof Serafin, który podczas swojego wystąpienia przypomniał, że kilka pokoleń Polaków urodziło się i zmarło pod obcym panowaniem, kiedy na mapie Europy nie było państwa polskiego. - Dzieje naszej ojczyzny, to rzadko dni szczęśliwe i spokojne, tak jak obecnie. Dawniej patriotą nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swej ojczyzny. Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiary życia, ale objawia się szacunkiem dla godła, flagi, hymnu, języka polskiego i historii - mówił Krzysztof Serafin. Wśród słuchających jego wystąpienia była siatkarzy, którzy tego samego dnia rozgrywali turniej z okazji święta niepodległości.

Oprócz przekazania sztandaru uczestnicy uroczystości przy urzędzie gminy zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, włączając się w ten sposób w ogólnopolską akcję "Niepodległa do Hymnu", a potem byli świadkami podniesienia flagi państwowej na nowy maszt, który stanął w Trzydniku Dużym w ramach rządowego programu "Pod biało-czerwoną".

Kolejna część rocznicowych obchodów odbyła się po południu w ośrodku kultury. Tutaj goście obejrzeli spektakl "Wierzę w lepszy świat" przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Olbięcinie pod kierunkiem Izabeli Karwat i Małgorzaty Nowak oraz wysłuchali koncertu "Jeszcze Polska nie zginęła" w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego z Lublina. Mariola Zagojska, Patrycjusz Sokołowski, Magdalena Maciąg i Alesia Aleksandrowicz zaprezentowali utwory Chopina, Wieniawskiego i Moniuszki.

Dopełnieniem koncertu, przygotowanego w ramach obchodów Roku Józefa Wybickiego, było podsumowanie konkursu "Narysuj hymn", organizowanego przez trzydnicki ośrodek kultury, połączone z otwarciem pokonkursowej wystawy. Nagrody, ufundowane przez lubelski oddział Narodowego Instytutu Pamięci, wręczali laureatom wójt Krzysztof Serafin i sekretarz gminy Tomasz Mularczyk.

Koncert "Jeszcze Polska nie zginęła" i wystawa "Narysuj hymn" były częścią Programu "Warto być Polakiem", organizowanego przez Samorząd Województwa Lubelskiego. Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Trzydnik Duży odbywały się pod honorowym patronatem marszałka województwa lubelskiego.

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

 
Źródło: IAS24
 
 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: