r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

Łamanie się chlebem
07-09-2022

Powiatowo-gminne święto plonów

Około 8 tysięcy ludzi bawiło się na Dożynkach Powiatu Kraśnickiego i Gminy Trzydnik Duży. Rolnicy podziękowali za tegoroczne żniwa podczas uroczystości, która odbyła się w niedzielę 4 września na stadionie w Trzydniku Dużym.

Była dziękczynna msza święta, konkursy wieńców, stoisk i tradycyjnego chleba, odznaczenia dla wyróżniających się rolników, występy artystyczne i koncerty gwiazd.

Mszę świętą koncelebrowali proboszczowie parafii w Woli Trzydnickiej - ksiądz Jerzy Król, w Olbięcinie - ksiądz dziekan Henryk Bogdanienko, w Rzeczycy Ziemiańskiej - ksiądz Jan Wilk i w Dąbrowie - ksiądz Janusz Kuc. Funkcje starostów pełnili Dorota Oszust z Rzeczycy Ziemiańskiej i Grzegorz Radwan z Rzeczycy Księżej. To oni przynieśli na dożynki symboliczny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż, który przekazali gospodarzom święta plonów - staroście kraśnickiemu Andrzejowi Rolli i wójtowi gminy Trzydnik Duży Krzysztofowi Serafinowi.

Podczas eucharystii odbyło się poświęcenie wieńców, które wzięły udział w tradycyjnych konkursach. Najpierw swój werdykt ogłosiło jury konkursu gminnego z udziałem 13 kompozycji. Zdaniem jurorów najładniejszy wieniec tradycyjny uwiło Koło Gospodyń Wiejskich w Węglinie, a na drugie miejsce zasłużyło KGW w Rzeczycy Księżej. Pierwszą nagrodę za wieniec współczesny otrzymały "Liśniczanki" z Liśnika Małego, a drugą odebrały "Łychowianki" z Łychowa Szlacheckiego. Pozostałe kompozycje zajęły ex aequo trzecie miejsca.

Grupy wieńcowe z gminy Trzydnik Duży miały powody do zadowolenia także po konkursie powiatowym oraz konkursach stoisk i tradycyjnych chlebów. KGW Węglin zajęło w nim pierwsze miejsce, a kolejne nagrody otrzymały KGW i Sołectwo Rudnik I oraz OSP Opoka. W kategorii wieńców współczesnych na podium znalazły się kolejno - Grupa Wieńcowa z Huty Józefów, grupa wieńcowa Dzierzkowice Podwody i Krzywie oraz Sołectwo Salomin.

Za najsmaczniejszy chleb jurorzy uznali ten upieczony przez KGW Łychów Szlachecki, drugie miejsce zajęło KGW w Mniszku, a trzecie - KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej.

Najciekawsze stoisko przygotowali pracownicy Urzędu Gminy i Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzydniku Dużym. Druga nagroda trafiła do KGW Moniaki, a trzecią odebrało KGW Blinów Pierwszy.

Niedzielne dożynki były również okazją do nagrodzenia wyróżniających się rolników. W tym roku odznaką honorową " Zasłużony dla Rolnictwa" Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk uhonorował Andrzeja Oszusta z Trzydnika Dużego. Kolejni rolnicy z gminy Trzydnik Duży odebrali "Medale Starosty Kraśnickiego". To starostowie dożynek - Dorota Oszust i Grzegorz Radwan oraz Andrzej Drewniak, Michał Sobieszczański i Waldemar Fryza. Na liście odznaczonych znaleźli się również: Marta Rycerz, Anna Rusinek i Leszek Rusinek z gminy Dzierzkowice, Mateusz Bury z gminy Urzędów, Ryszard Kowal z gminy Kraśnik, Marek Krawczyk, Andrzej Lewandowski i Krzysztof Placha z gminy Szastarka, Rafał Mazurek z gminy Gościeradów oraz Józef Bartnik z gminy Wilkołaz.

Gmina Trzydnik Duży miała swoich przedstawicieli także w artystycznej części dożynkowego festynu. Na plenerowej scenie zaprezentowali się - Kapela Ludowa z Trzydnika Dużego, zespół "Świteź" z Węglina i wokalista Grzegorz Szyfer.

Wieczorem publiczność bawiła discopolowa grupa "Loverboy", a w finale zagrał zespół IRA.
Program niedzielnego festynu dopełniły pokazy Teatru Ognia w wykonaniu Stowarzyszenia "Sarmata", a także animacje, konkursy oraz inne atrakcje dla dzieci i dorosłych gości.

Trzydnickiemu świętu plonów towarzyszyła zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację Szymona Ożoga z Dąbrowy, którą zorganizowało Stowarzyszenie "Wschód Lubelskich Serc". - Na stoiskach z watą cukrową i popcornem sprzedawaliśmy cegiełki, a w internecie odbywały się licytacje. Na przykład za 1300 złotych udało się sprzedać koszulkę z autografami siatkarskiej reprezentacji Polski, za 500 złotych - koszulkę lekkoatletów, a za 300 złotych - czapkę z podpisem Roberta Kubicy. Z aukcji uzyskaliśmy około 4,5 tysiąca złotych, a dochód z całej akcji powinien się zamknąć kwotą prawie 10 tysięcy - podsumowuje prezes stowarzyszenia Michał Stawiarski.

Tegoroczne święto plonów Powiatu Kraśnickiego i Gminy Trzydnik Duży patronatem honorowym objęli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek oraz poseł do Sejmu RP Kazimierz Choma i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, którzy byli wśród dożynkowych gości.

Sponsorami strategicznymi uroczystości były firmy: "AKPOL", "BOGDANKA", "GRUPA AZOTY", "GRUPA PBI" oraz "PGE Dystrybucja S.A.". Organizację dożynek finansowo wsparli również: Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej w Kraśniku, "ERKADO", Przedsiębiorstwo Budowlane "RYSTAL.BUD", "Wilkołaziak", "Guittard", "Mix" agencja reklamy, "AJG" zakłady poligraficzne, "Darex Czelej", "Owocomix", "WodBud", "Tyskie", "WKW", "Ekoland", "Moto-Gama", "LiA Bujanowscy" Gospodarstwo Rolne Liśnik Duży, "SellBest" oraz "Mizar Zaręba" maszyny rolnicze w Rzeczycy Księżej.

Fotorelacja z  Święta plonów już niedługo na stronie!


(fot. UG Trzydnik Duży)

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-powiatowo-gminne-swieto-plonow,27661.html

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: