r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

Misterium zespołu "Świteź" w Kraśniku
25-04-2022

Misterium zespołu "Świteź" w Kraśniku

Zespół "Świteź" z Węglina w gminie Trzydnik Duży w ciągu zaledwie dwóch tygodni po raz drugi zaprezentował Misterium Męki Pańskiej w plenerze. Premiera widowiska odbyła się w Niedzielę Palmową w Węglinie, a w poświąteczną niedzielę 24 kwietnia spektakl obejrzeli widzowie w Kraśniku.

Premierowe misterium odbiło się szerokim echem nie tylko wśród mieszkańców gminy Trzydnik Duży. Inscenizację widzieli wtedy m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, którzy zaproponowali zespołowi z Węglina, by pokazał swoje niezwykłe widowisko kolejnym widzom. Artyści przyjęli propozycję i zgodzili się wystąpić tym razem w Parku im. Jana Pawła II w Kraśniku.

- Cieszymy się, że nasz wysiłek i praca zostały dostrzeżone, choć zdawaliśmy sobie sprawę, że park to nie boisko i będziemy się musieli dostosować to nowego otoczenia. Alejki wyłożone kostką, trawnik, drzewa, nasadzenia i inne elementy parku wymusiły na nas pewne ograniczenia. Wprawdzie wszystkie sceny udało się zagrać, ale na przykład kilku nie mogliśmy wystawić na podwyższeniu, niektóre piosenki trzeba było skrócić, bo krótsze były przejścia między scenami, inaczej wyglądało także kilka innych elementów - przyznaje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową reżyserka, scenarzystka i kierownik zespołu "Świteź" Ewa Miśkiewicz.

Jej zdaniem ze względu na mniejszą przestrzeń i inne ograniczenia wszystkich walorów niezwykłego spektaklu nie można było zaprezentować, ale tak jak podczas premiery w Węglinie, oglądający widowisko mogli docenić inne walory, w tym rekwizyty oraz zaangażowanie i pracę aktorów.

Poza ograniczeniami przestrzennymi także pogoda nie była sprzymierzeńcem wykonawców, w tym niewielki deszcz, który zaczął padać tuż przed rozpoczęciem spektaklu.

Szacuje się, że niedzielne widowisko w Kraśniku mogło obejrzeć nawet około 200 widzów. Byli w tej grupie przedstawiciele władz samorządowych gminy Trzydnik Duży z wójtem Krzysztofem Serafinem i sekretarzem Tomaszem Mularczykiem.

Zespół "Świteź", który w tym roku obchodzi swoje 10-lecie, na brak propozycji nie może narzekać. Wśród najciekawszych są czerwcowe obchody nocy świętojańskiej w Guciowie w gminie Zwierzyniec i udział w imprezie ludowej, która na przełomie czerwca i lipca jest planowana w lubelskim skansenie.


(fot. arch. O. Koziej-Kuli)

Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-misterium-zespolu-switez-w-krasniku,26945.html?p=1

 

 

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: