r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

grafika z napisami
14-10-2021

Jesienni recytatorzy na start

W Trzydniku Dużym rozpoczęły się przygotowania do tegorocznej edycji Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. Eliminacje dla wykonawców z powiatu kraśnickiego odbędą się na początku listopada, a termin przyjmowania zgłoszeń upływa 27 października.

Tematem przewodnim, organizowanego po raz dwudziesty piąty, konkursu jest hasło "Śmiechem - Żartem" i słowa Ignacego Krasickiego - "I śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar nie z ludzi natrząsa". - Podczas kolejnych zmagań konkursowych znacznie częściej słyszymy utwory o tematyce smutnej, czasem tragicznej, naznaczonej cierpieniem i traumą, niż teksty pogodne, skrzące się dowcipem, aluzyjne, niejednoznaczne, zmuszające do samodzielnego myślenia. Paradoksalnie, sami siebie postrzegamy jako ludzi o dużym poczuciu humoru. Trudno zatem zrozumieć, co decyduje o tym, że częściej wybór pada na tzw. utwory poważne. Może intuicja podpowiada, że łatwiej jest słuchaczy wzruszyć niż rozśmieszyć? Mówić tak, by wywołać śmiech i refleksję wcale nie jest łatwo. Żeby uzyskać pożądany efekt potrzeba samoświadomości i dyscypliny, umiejętnie stosowanej pauzy i rytmu (zwłaszcza w przypadku wiersza). Gdy "położymy dowcip", na widowni wieje nudą i zapada głucha cisza - piszą w przesłaniu do uczestników tegorocznych zmagań organizatorzy konkursu z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.

Jednocześnie podpowiadają, że w literaturze jest wielu autorów, którzy mądrym żartem bawili i uczyli kolejne pokolenia. Za przykład podają m.in.: Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Aleksandra Fredrę, Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Mariana Hemara czy Wojciecha Młynarskiego.

Do rywalizacji na słowa mogą stanąć uczniowie szkół podstawowych, młodzież ze szkół średnich, a także studenci i dorośli miłośnicy poezji. Każdy z recytatorów będzie mógł zaprezentować jeden utwór prozatorski lub wiersz. Uczniowie szkół podstawowych będą mieć do dyspozycji około 3 minut, natomiast prezentacje w wykonaniu starszych recytatorów nie powinny przekraczać 5 minut.

Najciekawsze recytacje zostaną nagrodzone upominkami i nominacjami do eliminacji wojewódzkich, które odbędą się pod koniec listopada w Lublinie.

Zgłoszenia do eliminacji powiatowych należy przesyłać pocztą na adres: Gminny Ośrodek Kultury, 23-230 Trzydnik Duży. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem: 15 873 18 26, a regulamin konkursu i kartę uczestnika można pobrać ze strony: www.goktrzydnik.com.pl.

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

 

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-jesienni-recytatorzy-na-start,25973.html

 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: