r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

Pleciugi na dożynkach
14-09-2021

"Pleciugi" na dożynkach wojewódzkich

Grypa Artystyczno-Rękodzielnicza "Pleciugi" z Rzeczycy Księżej reprezentowała Gminę Trzydnik Duży na Dożynkach Wojewódzkich w Lubyczy Królewskiej. Podczas regionalnego święta plonów, które odbyło się w niedzielę 12 września, uwity przez członkinie grupy wieniec otrzymał wyróżnienie w kategorii kompozycji współczesnych.

Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego "Pleciugi" zgłosiły wieniec, który brał udział w konkursie gminnym. - To kompozycja w kształcie kosza z motywami motyli na stalowym stelażu, upleciona ze zbóż, kwiatów i ziół, które zbierałyśmy od wiosny na naszych polach, łąkach i w lasach. Na początku miałyśmy inną koncepcję, ale gdy okazało się, że nie wszystkie zioła po ususzeniu wyglądają efektownie, zmieniłyśmy pomysł. Wieniec przygotowywałyśmy wieczorami przez trzy yugodnie - mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową, reprezentująca grupę z Rzeczycy Księżej Monika Latek. Jednocześnia podkreśla, że już sam udział w konkursie wojewódzkim był dużym wyróżnieniem, tym bardziej, że wieniec wykonany przez "Pleciugi" był jednym z dwóch z powiatu kraśnickiego.

"Pleciugi", które tworzą mieszkanki sołectw Rzeczyca Księża i Owczarnia, działają zaledwie od pół roku. - Nazwę wymyśliła jedna z koleżanek, która chciała zakończyć przedłużającą się dyskusję na ten temat. I tak "gadanie" zwane "pleceniem" okazało się pożyteczne. Swoją nieformalną siedzibę mamy… w starej piwnicy, przystosowanej i wyposażonej na nasze potrzeby, a nazywanej "pleciugarnią" - dodaje Monika Latek.


Członkinie grupy połączyły wspólne zainteresowania, którymi dzielą się podczas wewnętrznych warsztatów. Razem gotują, pieką i wyszywają na szydełku, a swoje umiejętności konfrontują w różnych konkursach. Niedawno "Pleciugi" dotarły do finału wojewódzkiego konkursu "Kobieta wyjątkowa, gospodarna", w którym otrzymały wyróżnienie w kategorii potraw za "kaszę jaglaną z podagrycznikiem i płatkami mniszka lekarskiego". W konkursie brały również udział - serweta haftowana kilkoma ściegami i bułeczki z nadzieniem owocowym.

Pierwszym konkursem, w którym wystartowała grupa, był gminny konkurs palm wielkanocnych. Potem panie piekły i gotowały lokalne przysmaki na różne imprezy, w tym akcje charytatywne, oraz startowały w konkursach o szerszym zasięgu. Teraz zapowiadają, że będą dalej rozwijać się w kierunku kulinarnym i rękodzielniczym, a dotychczasowe sukcesy motywują je do rozwijania swoich umiejętności.

(fot. "Pleciugi")

Żródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-pleciugi-na-dozynkach-wojewodzkich,25803.html

 

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: