r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

100 lat po wizycie marszałka
01-09-2021

100 lat po wizycie marszałka

"Pamięci Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, który 23 III 1921 roku w towarzystwie polskiego Ministra Spraw Wojskowych gen. Kazimierza Sosnkowskiego oraz kadry oficerskiej 7. Pułku Ułanów Lubelskich odbył okolicznościowe spotkanie z mieszkańcami Olbięcina wdzięczni mieszkańcy Olbięcina i powiatu kraśnickiego w 100. rocznicę pobytu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Olbięcinie". Taki napis widnieje na tablicy, która została zamontowana na terenie miejscowego ośrodka szkolno-wychowawczego. Jej odsłonięcie odbyło się w sobotę 28 sierpnia.

 

Uroczystość rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny i walczących o niepodległość, którą w kościele w Olbięcinie odprawił proboszcz tej parafii ksiądz Henryk Bogdanienko. Dalsza część rocznicowych obchodów odbyła się w parku ośrodka. Po odegraniu hymnu państwowego o roli Marszałka Józefa Piłsudskiego w historii Polski i Ziemi Trzydnickiej mówili poseł Kazimierz Choma, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta kraśnicki Andrzej Rolla, wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin i prezes Stowarzyszenia Wschód Lubelskich Serc Michał Stawiarski. Po oficjalnych przemówieniach została odsłonięta pamiątkowa tablica, przy której wartę honorową pełnili żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, dowodzeni przez podpułkownika Stanisława Guźmięgę z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty z Dęblina.

Wśród gości rocznicowych obchodów byli również przedstawiciele kraśnickiego oddziału Związku Piłsudczyków RP z generałem Jerzym Cichockim, członkowie zarządu Powiatu Kraśnickiego - Henryk Flis i Marek Kołtun oraz radni gminy Trzydnik Duży z przewodniczącym Ryszardem Serafinem.

Ponadto podczas uroczystości Andrzej Rolla wręczył dwa Medale Starosty Kraśnickiego. Otrzymali je - pasjonat historii i nauczyciel OszW w Olbięcinie Marek Gołąb oraz pedagog i nauczycielka Małgorzata Wisłocka-Czachór. Ponadto Marek Gołąb odebrał z rąk wójta Krzysztofa Serafina i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym Ewy Soboty podziękowania za popularyzację wiedzy o Ziemi Trzydnickiej m.in. na łamach "Gazety Trzydnickiej", wydawanej przez GOK.

Sobotnie obchody były również okazją do uroczystego podsumowania Powiatowego Konkursu Plastycznego "Marszałek Józef Piłsudski w Olbięcinie", organizowanego przez ośrodek kultury i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Trzydnickiej. Nagrody wręczyli laureatom starosta Andrzej Rolla i wójt Krzysztof Serafin. Prace uczestników artystycznej rywalizacji, od 1 września do końca listopada, będzie można oglądać na wystawie w GOK.

Program uroczystości dopełniła część artystyczna w wykonaniu młodzieży z OszW w Olbięcinie i zespołu "Feniks".

Rocznicowe obchody zakończył poczęstunek. Grochówkę i inne przysmaki przygotował OszW oraz koła gospodyń wiejskich z Olbięcina i Liśnika Małego.

Patronami obchodów, które były elementem promocji Województwa Lubelskiego w ramach programu "Warto być Polakiem", byli poseł Kazimierz Choma i marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Zorganizowali je: Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Gmina Trzydnik Duży, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Olbięcinie, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Ziemi Trzydnickiej, Stowarzyszenie Wschód Lubelskich Serc i Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym, a ich partnerami są Województwo Lubelskie i Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Uroczystości miał towarzyszyć rocznicowy rajd rowerowy, planowany na niedzielę 29 sierpnia, ale ze względu na niesprzyjająca pogodę wyprawa została przełożona na 12 września.

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

 
IAS 24:
 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: