r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

Pochód dożynkowy
23-08-2021

Rolnicy podziękowali za plony

Tradycyjny wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Rzeczycy Ziemiańskiej i współczesna kompozycja, wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łychowie Szlacheckim, będą reprezentować Gminę Trzydnik Duży w powiatowym konkursie wieńców dożynkowych. Decyzja gminnego jury została ogłoszona podczas święta plonów, które w niedzielę 22 sierpnia odbyło się w Olbięcinie.

Święto plonów rozpoczęła dziękczynna msza święta, którą w kościele w Olbięcinie celebrowali: proboszcz tej parafii ksiądz Henryk Bogdanienko oraz duchowni z innych parafii w gminie - ksiądz Jerzy Król z Woli Trzydnickiej, ksiądz Jan Wilk z Rzeczycy Ziemiańskiej i ksiądz Andrzej Szałęga z Rzeczycy Księżej.

Po eucharystii korowód dożynkowy z kilkunastoma delegacjami i przedstawicielami władz samorządowych, przy dźwiękach Kapeli Ludowej z Trzydnika Dużego, przeszedł na boisko Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Tutaj nastąpiło przekazanie chleba i prezentacja wieńców dożynkowych. Bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż przekazali wójtowi Krzysztofowi Serafinowi starostowie - Agata Antosiewicz i Mieczysław Socha z Olbięcina. Agata Antosiewicz razem z mężem prowadzi 70-hektarowe gospodarstwo, wyspecjalizowane w produkcji roślinnej. Dominują wśród nich zboża, rzepak ozimy, burak cukrowy i kukurydza. Mieczysław Socha jest właścicielem gospodarstwa, położonego nie tylko w gminie Trzydnik Duży, ale również w gminie Dzierzkowice. Wspólnie z żoną i synem zajmują się głównie uprawą zbóż, rzepaku i, do niedawna, buraków cukrowych.

W konkursie wieńców dożynkowych jury oceniło 14 kompozycji, w tym dwie tradycyjne i 12 współczesnych. Za wieniec tradycyjny KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej zdobyło pierwsze miejsce, drugą nagrodę otrzymało KGW w Rzeczycy Księżej. Natomiast w kategorii kompozycji współczesnych, za KGW w Łychowie Szlacheckim uplasowały się ex aequo - Świetlica w Budkach i KGW w Węglinku. Pozostałe grupy wieńcowe zostały sklasyfikowane na trzeciej pozycji. Nagrody za przygotowanie dożynkowych kompozycji odebrały koła gospodyń wiejskich w Łychowie Gościeradowskim, Woli Trzydnickiej, Węglinie, Liśniku Małych i KGW "Przyjazna Wieś Olbięcin", a także sołectwa Rzeczyca Księża i Dąbrowa oraz Zespół "Świteź" z Węglina i Grupa Artystyczno-Rękodzielnicza "Pleciugi" z Rzeczycy Księżej i Owczarni.

Dożynkowe kompozycje w tym roku oceniali: członek Polskiego Towarzystwa Ludowego i redaktor "Wieści rolniczych" Andrzej Wojtan, przewodnicząca komisji kultury Rady Gminy Trzydnik Duży Beata Drewniak, magister sztuki Olimpia Koziej-Kula oraz instruktorka GOK w Trzydniku Dużym Magdalena Ciosek.

Za przygotowanie okazałych wieńców podczas swojego wystąpienia wszystkim grupom wieńcowym dziękował wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin. Słowa podziękowania skierował również do osób i instytucji, które zaangażowały się w organizację tegorocznych dożynek, w tym mieszkańców Olbięcina, miejscowego KGW i sołtyski Edyty Wójcik, radnego Piotra Wojtana, a także mieszkańców Dębowca, Liśnika Małego i Wólki Olbięckiej, Gminnego Ośrodka Kultury oraz kilkunastu sołectw, którym dziękował za ich okazałe stoiska promocyjne.

Efekty wspólnej pracy podziwiali m.in. poseł Kazimierz Choma, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, przewodniczący Rady Powiatu Kraśnickiego Jacek Dubiel i członek zarządu Henryk Flis, starosta kraśnicki Andrzej Rolla, Monika Gajewska, reprezentująca Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej Wioletta Wilkos, kierownik kraśnickiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Teresa Jachura i jej zastępca Piotr Ambrożkiewicz, członek zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej Janusz Skrzypek i kierownik terenowej placówki KRUS w Kraśniku Małgorzata Kopeć. Podczas niedzielnego święta w Olbięcinie prezes Kopeć wręczyła nagrody laureatom konkursu o bezpieczeństwie w gospodarstwach rolnych, w którym pierwsze miejsce zajęła Anna Dudek z Trzydnika Małego.

W części artystycznej niedzielnego festynu okazję do zaprezentowania swoich zdolności miały grupy taneczne ze Szkoły Podstawowej w Olbięcinie, prowadzone przez Anetę Jeż i Monikę Kowalską, Kapela ludowa z Trzydnika Dużego, Helena Stachniak z Łychowa Gościeradowskiego z monologami satyrycznymi, KGW - Rzeczyca Księża, Węglin, Łychów Gościeradowski, Liśnik Mały i KGW "Przyjazna Wieś Olbięcin", Zespół "Świteź" z Węglina oraz wokalista Grzegorz Szyfer z Trzydnika Dużego.

Wieczorem publiczność bawiły discopolowe grupy - "Looks", "Lukas M." i "Megustar".

Dożynkom towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci, stoiska z lokalnymi przysmakami o wyrobami rękodzielniczymi, przygotowane przez przedstawicieli miejscowości: Agatówka, Dąbrowa, Wólka Olbięcka, Olbięcin, Liśnik Mały, Łychów Szlachecki, Rzeczyca Ziemiańska, Węglinek, Węglin i Wola Trzydnicka. Swoje stoiska promocyjne miały również: gminny ośrodek kultury i biblioteka w Trzydniku Dużym, ośrodek pomocy społecznej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, KRUS, ARiMR oraz firmy "Akpol" i "Avon". Dożynkowa publiczność obejrzała również pokazy Grupy Rekonstrukcyjno-Poszukiwawczej "Huzar", Wojsk Obrony Terytorialnej, policji z Kraśnika i OSP Olbięcin.

Dożynki powiatu kraśnickiego odbędą się w pierwszą niedzielę września w Liśniku Dużym w gminie Gościeradów.

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-rolnicy-podziekowali-za-plony,25688.html?p=1

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: