r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

Zespół
14-07-2021

Zespół "Świteź" na międzywojewódzkim podium

Zespół "Świteź" z Węglina na podium Międzywojewódzkiego Przeglądu Grup Obrzędowych "Wątki Folkloru Ludowego". Podczas imprezy, która odbyła się w niedzielę 11 lipca w Starym Dzikowie na Podkarpaciu, grupa z gminy Trzydnik Duży zajęła trzecie miejsce.

Jury doceniło zespół pod kierownictwem artystycznym Ewy Miśkiewicz za widowisko "Darcie pierza".

W imprezie, która ma już prawie 20-letnią tradycję, wzięło udział sześć grup z województw podkarpackiego i lubelskiego. - Trzecie miejsce to jedno z największych osiągnięć w 10-letniej historii. Sukces jest tym większy, że naszymi konkurentami były bardzo mocne i znane zespoły, które działają zdecydowanie dłużej niż my. Większość występuje od 20, 30, a nawet około 50 lat, a grupa z Krzemienicy, która zaprezentowała spektakl "Drugi dzień wesela" wystawia go od 47 lat. Poza tym występują w niej członkowie profesjonalnego zespołu pieśni i tańca z Rzeszowa - podsumowuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową Ewa Miśkiewicz.

Zespół "Świteź" był jednym z dwóch reprezentantów województwa lubelskiego na imprezie w Starym Dzikowie. Drugim była "Zorza" z Dereźni, która przygotowała widowisko "Poratujcie kumo".

Tegoroczne wakacje są dla grupy z Węglina bardzo pracowite. Jeszcze w lipcu "Świteź" wyjedzie do Warszawy na zaproszenie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. W stolicy zespół zaprezentuje "Noc Kupały", z którą pod koniec czerwca debiutował na "Sobótkach Poleskich" we Włodawie, a kilka tygodni wcześniej także na 46. Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.


(fot. Roman Zegarlicki)

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-zespol-switez-na-miedzywojewodzkim-podium,25482.html?p=1

 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: