r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

osoba pisząca w notatniku
27-05-2021

Historia kołem gospodyń się toczy

Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Trzydnickiej wygrało ogólnopolski konkurs "Historia kołem gospodyń się toczy", organizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Spośród ponad 90 propozycji jury nagrodziło tylko trzy, natomiast autorom kolejnych trzech prac przyznało wyróżnienia.

W zamierzeniach pomysłodawców konkurs miał pokazać jak wiele można osiągnąć wspólnymi siłami. Uczestnicy konkursu mieli spisać historie swoich kół gospodyń, dołączając do tekstów na przykład zdjęcia. - Idąc z duchem czasów autorzy wielu konkursowych prac skupili się na wizualnej oprawie eseju, gdzie obraz dominuje treść postu. Na szczęście konkurs pokazał, że Polki wciąż potrafią pisać pięknym językiem a nawet wierszem - czytamy w podsumowaniu rywalizacji.

 
Autorką zwycięskiej pracy jest przewodnicząca KGW w Woli Trzydnickiej Małgorzata Olszówka, która opisała prawie 60-letnią historię koła. Jego założycielką i wieloletnią przewodniczącą była… jej babcia Józefa Nosek. - Przypadek sprawił, że termin ogłoszenia konkurs zbiegł się z… porządkami w domu nieżyjącej już babci. Natrafiłam wtedy na zeszyt z jej zapiskami, w którym były m.in. informacje o wpłatach członkiń, rachunkach i wpływach. Na tej podstawie udało mi się odtworzyć historię koła, uzupełnioną własnymi wspomnieniami i zdjęciami z rodzinnego archiwum - mówi Małgorzata Olszówka.
 
vTo pierwszy tak znaczący sukces w historii KGW w Woli Trzydnickiej, które obecnie skupia 20 pań.

W konkursie NIKiDW drugie miejsce zajęło KGW Rozalin, a trzecie KGW ze Śniadki. Wszystkie otrzymają nagrody finansowe.


(fot. organizatorzy)
Źródło IAS 24
 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: