r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

Dekorowanie mazurka
31-03-2021

Mazurek z Łychowa Szlacheckiego największy

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Łychowianki" z Łychowa Szlacheckiego wygrały konkurs na największy mazurek wielkanocny, ogłoszony przez Fundację Krajowej Spółki Cukrowej "Pomaganie krzepi". Jury oceniło 180 propozycji, doceniając ciasto z gminy Trzydnik Duży w dwóch kategoriach.

W kategorii największych mazurków "Łychowianki" zajęły pierwsze miejsce, a za dekorację swojego ciasta zdobyły wyróżnienie.


Autorki zwycięskiej propozycji przyznają, że nagroda za mega mazurka to dla nich mega zaskoczenie. - Wiedziałyśmy, że konkurenci zgłosili dłuższe ciasta, nawet sięgające 7,5 metra, ale jeśli chodzi o powierzchnię to nasze okazało się największe. Miało 5,13 metra kwadratowego powierzchni, ponad 4 metry długości i prawie 1,5 metra szerokości - przypomina przewodnicząca KGW w Łychowie Szlacheckim Jolanta Zawadzka. W rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządowa użyła czasu przeszłego, bo mega mazurka… już nie ma!


"Łychowianki" przez kilka dni częstowały nim pracowników urzędu gminy, ośrodka kultury, banku i innych instytucji oraz przyjaciół i znajomych.

W zgodnej opinii konsumentów ciasto było pyszne i mogło z powodzeniem konkurować z wypiekami Magdy Gessler, Ewy Wachowicz czy Wojciecha Modesta Amaro.

Mega mazurek z Łychowa Szlacheckiego autorstwa 15 pań powstawał przez dwa dni. Do jego przygotowania autorki użyły m.in.: 130 jaj, około 35 kilogramów mąki, prawie 15 kilogramów cukru, 15 litrów kajmaku, 30 słoików domowej marmolady i niezliczonych kilogramów bakalii.


(fot. arch. KGW w Łychowie Szlacheckim)

 

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-mazurek-z-lychowa-szlacheckiego-najwiekszy,24943.html?p=1

 

Mierzenie mazurka

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: