r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

Szopka
29-12-2020

Kolędowanie przy plenerowej szopce

Ograniczenia, związane z pandemią koronawirusa, mogą wyzwalać skrywane dotąd pokłady kreatywności. Grupa mieszkańców Rzeczycy Księżej zbudowała bożonarodzeniową szopkę, zdobywającą uznanie kolędników i gości nie tylko z gminy Trzydnik Duży.

Szopka stanęła nie w miejscowym kościele, a przy domu strażaka w centrum miejscowości, tuż przy często uczęszczanej drodze. - Pomysł zrodził się już trzy lata temu, ale dopiero teraz, głównie ze względów finansowych, udało się go zrealizować. Nasz kościół nie jest duży, a ze względu na limity wiernych, wprowadzone z powodu pandemii, może w nim przebywać zaledwie kilka osób. Przy szopce, która stoi w centrum Rzeczycy Księżej mogą się gromadzić bardziej liczne grupy. Najchętniej korzystają z tej możliwości rodziny z małymi dziećmi z okolicznych miejscowości, ale nie brakuje również podróżujących samochodami, którzy tylko tędy przejeżdżają, ale gdy zobaczą naszą szopkę zatrzymują się choćby po to, by zrobić sobie zdjęcia - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej prezes OSP w Rzeczycy Księżej Wojciech Nawrocki. Od razu zastrzega jednak, że to inicjatywa wielu osób, które postawiły szopkę w kilka dni.

Pieniądze na zakup drewna i innych materiałów do budowy biblijnej stajenki oraz figur i pozostałych elementów wyposażenia udało się pozyskać od sponsorów, a jedna z miejscowych firm zamontowała nawet monitoring szopki. W wigilię Bożego Narodzenia, najpierw figurki Świętej Rodziny, a potem także samą szopkę poświęcił proboszcz miejscowej parafii, a w przyszłym tygodniu jest w tym miejscu planowana część obchodów święta Trzech Króli.

Autorzy pomysłu zapowiadają, że szopkę będzie można podziwiać do święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do początku lutego. Do odwiedzenia tego miejsca zachęcają mieszkańcy Rzeczycy Księżej, w tym "budowniczy stajenki", czyli druhowie miejscowej OSP, członkowie rady sołeckiej, rady parafialnej i innych organizacji parafialnych, koła gospodyń wiejskich i koła wędkarskiego.

(fot. organizatorzy)

 
Źródło: IAS24
https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-koledowanie-przy-plenerowej-szopce-foto,24511,1.html
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: