r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

Grafika polska na granatowym tle z napisem Węglin i sercem
13-11-2020

Sukces KGW Węglin w wojewódzkim konkursie

Koło Gospodyń Wiejskich w Węglinie zostało docenione przez jury konkursu "Piękno tradycji we współczesnym świecie". Jego organizatorzy z samorządu województwa lubelskiego uhonorowali tytułami laureata trzy najbardziej aktywne KGW, które pracując na rzecz swoich społeczności dbają o lokalne tradycje.

Komisja konkursowa oceniała prezentacje, filmy, opowiadania, zdjęcia i wiersze, które ukazywały historię i inne walory "małych ojczyzn". Koło z Węglina zgłosiło prezentację zatytułowaną "Z sercem do polskiej tradycji", w której wykazało się dużą wiedzą o kulturze swojego regionu, wyjaśniając czym dla jego członków jest tradycja. "Tradycja jest nieodłącznym elementem polskiej kultury, a my jesteśmy jej małą częścią. Nasi przodkowie z ogromną pieczołowitością dbali, aby obyczaje i wiedza o nich były przekazywane z pokolenia na pokolenie. My przejęliśmy od nich we krwi chęć pielęgnowania tych cennych wartości i dokładamy wszelkich starań, aby uchronić je przed zapomnieniem" - napisały w odpowiedzi panie z Węglina.

W konkursowej prezentacji laureatki konkursu uwzględniły swój wkład w organizację gminnych dożynek, obchodów Dnia Herbu i święta pieczonego ziemniaka oraz imprez dla dzieci i dorosłych. Jeszcze w latach 80. minionego wieku mieszkanki Węglina spędzały długie zimowe wieczory na darciu pierza, któremu towarzyszyły rozmowy przy zastawionym stole, przyśpiewki, a nawet tańce. Tę tradycję w formie artystycznej kultywuje miejscowy zespół "Świteź", który prezentuje widowisko zatytułowane "Piórnia". W październiku tego roku grupa z Węglina otrzymała za nie nagrodę specjalną na 32. Wojewódzkim Konkursie "Ludowe obrzędy i zwyczaje" w Sędziszowie Małopolskim.

W nagrodę za prezentację "Z sercem do polskiej tradycji" KGW Węglin kupi profesjonalne stroje ludowe, które sfinansują organizatorzy konkursu. Na razie członkinie koła występują w strojach przygotowanych we własnym zakresie.

Nagrodzoną prezentację można obejrzeć na profilu Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym na Facebook'u.

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-sukces-kgw-weglin-w-wojewodzkim-konkursie,24294.html?p=1

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: