r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

Zdjęcie uczestników uroczystości
12-11-2020

Chwała Niepodległej

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w całym kraju ze względu na sytuację epidemiczną wyglądały zupełnie inaczej niż zwykle. Skromnie rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowali m.in. mieszkańcy gminy Trzydnik Duży.

Głównym punktem obchodów była msza święta w kościele w Woli Trzydnickiej, która odprawił proboszcz tej parafii ksiądz Jerzy Król. Po eucharystii jej uczestnicy zebrali się na placu przy kościele, gdzie wysłuchali okolicznościowego przemówienia wójta gminy Krzysztofa Serafina i oddali hołd poległym za wolną Polskę. Wspominając najważniejsze wydarzenia z historii Polski wójt Serafin m.in. nawiązał do słów św. Jana Pawła II, który podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku wypowiedział słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!".

Po przemówieniu, wójt Krzysztof Serafin i sekretarz gminy Tomasz Mularczyk złożyli wieniec pod krzyżem przy kościele, symbolizującym wdzięczność wszystkim, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Podobnie jak w wielu innych miejscach w kraju, także w gminie Trzydnik Duży, w ramach obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, mieszkańcy włączyli się we wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego". Do udziału w akcji pod hasłem "Niepodległa do hymnu" apelował też miejscowy ośrodek kultury, który przygotował prezentację o historii hymnu. Można ją obejrzeć na profilu GOK w Trzydniku Dużym na Facebook'u.

W poprzednich latach trzydnickie obchody Święta Niepodległości wieńczyła wieczornica w ośrodku kultury, która gromadziła wielu mieszkańców. W tym roku jedynym akcentem artystycznym, był występ lokalnej poetki Marii Magdziak - autorki dwóch tomików wierszy "Piszę, moje myśli błądzą" i "Kraj sercu bliski". Zanim zebrani usłyszeli jej autorskie wiersze o ojczyźnie, Maria Magdziak zadeklamowała "Moją piosenkę" Cypriana Kamila Norwida.

 

Źródło: IAS 24

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-chwala-niepodleglej-foto,24291,1.html

 

 

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: