r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Kultura

Zespół "Świteź"
05-10-2020

"Piórnia" w podkarpackim konkursie obrzędowym

Zespół "Świteź" z Węglina został doceniony przez jury 32. Wojewódzkiego Konkursu "Ludowe obrzędy i zwyczaje" w Sędziszowie Małopolskim. Podczas imprezy, która odbyła się w niedzielę 4 października, grupa delegowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym otrzymała nagrodę specjalną.

Uznanie jurorów zdobyło widowisko "Piórnia", nawiązujące do tradycji darcia pierza na wsi. - Jurorzy zwrócili uwagę m.in. na rekwizyty, które wykorzystujemy podczas tego spektaklu. Mamy na przykład walonki z czasów przedwojennych, specjalne sita "przetaki" i dawne naczynia "gliniaki". Te i wiele innych rekwizytów odnaleźli członkowie naszego zespołu, przeszukujący dawne chałupy i strychy - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej kierownik grupy Ewa Miśkiewicz.

Podczas konkursu "Ludowe obrzędy i zwyczaje" wystąpiło 9 zespołów. "Świteź" była jedyną grupą spoza województwa podkarpackiego.

Premiera "Piórni" odbyła się w listopadzie ubiegłego roku na Powiatowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej wsi w Trzydniku Dużym. Na początku 2020 roku zespół z Węglina zaprezentował to widowisko w Tarnogrodzie, a w miniony weekend - w Sędziszowie Małopolskim na Podkarpaciu.

Grupa na razie nie ma sprecyzowanych planów, ale jej członkowie deklarują, że są otwarci na kolejne prezentacje "Piórni".

Zespół "Świteź" tworzy kilkanaście osób. W większości są to młodzi mieszkańcy gminy Trzydnik Duży w wieku od 16 do ponad 20 lat.

Źródło: https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-piornia-w-podkarpackim-konkursie-obrzedowym,24107.html?p=1

 

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE
Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: