r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Pomoc dla poszkodowanych
01-09-2016

Pomoc dla poszkodowanych

Samorządy z powiatu kraśnickiego zmieniają tegoroczne budżety, by pomóc rodzinom poszkodowanym przez czerwcowe gradobicie. Podczas sesji w środę 31 sierpnia Rada Gminy Trzydnik Duży zapisała na ten cel w budżecie 40 tysięcy złotych i podsumowała prace gminnej komisji, która szacowała szkody. Podobną kwotę dla ofiar kataklizmu przekazała Rada Powiatu Kraśnickiego.
Część pieniędzy, które przyznali trzydniccy radni to środki, które miały być przeznaczone na organizację Festynu Sołeckiego "Dwa dni Trzydnika", poprzedzającego tradycyjne dożynki. W tym roku ich organizatorzy zrezygnowali z tej formuły, a święto plonów trwało jeden dzień. Poza tym mieszkańcy Dąbrowy otrzymali około 30 ton zbóż na materiał siewny i pasze, które zebrali rolnicy z gminy Godziszów. Inicjatorem zbiórki był proboszcz parafii w Dąbrowie ksiądz Stanisław Rząsa, który wcześniej pracował w gminie Godziszów, a pieniądze zebrane podczas dożynkowej mszy świętej, zostały przekazane na zakup wózka dla niepełnosprawnego dziecka z jednej z rodzin z Dąbrowy.

Straty po czerwcowym kataklizmie okazały się zdecydowanie większe niż pierwotnie szacowano. - Ostatecznie mieszkańcy złożyli do urzędu 401 wniosków, dotyczących upraw i budynków. Gradobicie zniszczyło prawie 2 tysiące 920 hektarów zbóż, buraków i rzepaku o łącznej wartości ponad 8 milionów 910 tysięcy złotych. Uszkodzonych zostało też 344 budynków, w tym 260 mieszkalnych i 84 gospodarcze o wartości prawie 1 miliona złotych - wylicza w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień.

Efektem pracy członków gminnej komisji było sporządzenie protokołów, które zostały przekazane wojewodzie lubelskiemu, i które są podstawą do ubiegania się o pomoc. Mogą to być na przykład kredyty preferencyjne, zmiany harmonogramu spłat już zaciągniętych pożyczek, umorzenie podatków czy dodatkowe wypłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: