r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Komenda Powiatowa 
Państwowej Straży Pożarnej
 w Kraśniku
03-02-2016

Komenda Powiatowa 
Państwowej Straży Pożarnej
 w Kraśniku

CZAD - CICHY ZABÓJCA.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kraśniku zwraca się z apelem dotyczącym zagrożenia jakie powoduje tlenek węgla - powszechnie zwany czadem. Kraśniccy strażacy w trwającym okresie grzewczym niemal codziennie uczestniczą w zdarzeniach, gdzie doszło do zatruć tlenkiem węgla.
 
Bardzo często ten stan rzeczy może powodować nieszczelna instalacja kominowa, wadliwie działająca wentylacja pomieszczeń lub po prostu zbyt szczelnie zamknięte okna, a więc brak dopływu świeżego powietrza. Czad nie posiada smaku, zapachu, kiedy dostanie się do płuc uniemożliwia oddychanie przez to cały organizm jest mocno niedotleniony. Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera.
 
Strażacy apelują - warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją czujek jest wykrywanie czadu, bądź dymu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Nawet śpiącego sygnał ten potrafi obudzić i postawić na nogi. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach.
 
Instalowanie czujek dymu oraz tlenku węgla to bez wątpienia małe inwestycje w duże bezpieczeństwo.
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: