r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

IAS 24: Zaproszenie na plener
10-07-2015

IAS 24: Zaproszenie na plener

Uczestnicy 28. Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego będą tworzyć w gminie Trzydnik Duży. Spotkanie artystów jest planowane na początek sierpnia, ale zapisy chętnych kończą się w piątek 10 lipca.
Zgłoszenia przyjmuje miejscowy ośrodek kultury, a organizatorzy zapewniają artystom zakwaterowanie i wyżywienie w trzydnickim gimnazjum. Prace, które powstaną podczas pleneru zostaną zaprezentowane na wystawie 16 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym oraz będą zamieszczone w specjalnym katalogu.
 
Szczegółowych informacji w tej sprawie udzielają komisarz pleneru Jadwiga Maj i dyrektor trzydnickiego ośrodka kultury Ewa Sobota. Można je uzyskać telefonicznie pod numerami: 604 157 963, 15 873 18 26 i 603 685 263.
 
Ogólnopolski Plener Malarski jest kontynuacją Plenerów Kraśnickich, których początki sięgają roku 1972, a ich inicjatorem był ówczesny kraśnicki malarz Stanisław Surdacki. 
 
W tym roku artyści będą tworzyć w gminie Trzydnik Duży, na granicy Wyżyny Lubelskiej i Kotliny Sandomierskiej, otoczonej malowniczymi dolinami rzek, które na tym terenie mają swoje źródła.
 
Najstarsze miejscowości - Trzydnik, Rzeczyca, Olbięcin, Węglin i Liśnik Mały, mają metryki sięgające 14 i 15 wieku. Dawniej tereny gminy należały do dóbr królewskich Goraj i Kraśnik, które w 1377 roku król Ludwik Węgierski nadał Dymitrowi z Goraja i jego bratu Iwanowi z Klecia.
 
W miejscowej tradycji do dzisiaj jest żywa legenda związana z powstaniem nazwy Trzydnik. Według niej miał tu odpoczywać pod rozłożystym dębem przez trzy dni król Jan III Sobieski i to on nazwał wieś Trzydnikiem. 
 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: