r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

Mała ojczyzna - wspólna sprawa
16-06-2015

Mała ojczyzna - wspólna sprawa

Grą terenową uczniowie Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym zakończyli realizację projektu pod hasłem "Małą ojczyzna - wspólna sprawa". Jego oficjalne podsumowanie odbyło się w poniedziałek 15 czerwca, podczas spotkania z udziałem m.in. wójta Franciszka Kwietnia.
W czasie warsztatów i spotkań, organizowanych w ramach projektu w maju i czerwcu, gimnazjaliści poznawali zasady funkcjonowania samorządu, uczyli się samodzielności, a także szukali pomysłów na zaktywizowanie rówieśników do wspólnych działań na rzecz swoich lokalnych społeczności. Spotkania odbywały się w formule "nauki przez zabawę", a prowadzili je wolontariusze, przeszkoleni przez Fundację Rozwoju Wolontariatu, którzy uczestniczyli również w poniedziałkowej grze terenowej. - Ze względu na padający deszcz z niektórych zadań musieliśmy zrezygnować, ale główne cele zostały zrealizowane - ocenia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową koordynatorka projektu Angelika Stasiak. 

 
W urzędzie gminy gimnazjaliści z pomocą wolontariuszy wypełniali zeznanie podatkowe, a podczas spotkania ze strażakiem z OSP w Woli Trzydnickiej poznawali, m.in. zasady rekrutacji do takich jednostek oraz uczyli się udzielania pierwszej pomocy. 

Uczestnicy projektu pracowali w grupach, a podczas poniedziałkowego podsumowania wszyscy odebrali gratulacje i nagrody od wójta Franciszka Kwietnia.
 
Według Angeliki Stasiak projekt się skończył, ale na jego efekty trzeba trochę poczekać. - Miałam świadomość, że Trzydnik Duży to niewielkie środowisko, w którym zbyt dużo się nie dzieje. Dlatego początkowo były obawy czy pomysł spotka się z zainteresowaniem młodzieży, ale teraz z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że są ludzie, którym się chce. Jestem pewna, że wśród uczestników są przyszli pracownicy, współpracownicy organizacji pozarządowych czy zwykli społecznicy, którzy będą działać na rzecz swoich lokalnych społeczności - mówi Angelika Stasiak. 

 
Jednym z wymiernych efektów projektu może być powstanie Młodzieżowej Rady Gminy, którą popierają władze samorządowe. Podczas poniedziałkowego spotkania wójt Kwiecień podtrzymał wcześniejsze deklaracje, że jeśli znajdzie się odpowiednia grupa chętnych, którą poprowadzi dorosły opiekun, taka propozycja będzie mieć poparcie miejscowych władz. 

"Moja ojczyzna - wspólna sprawa" to projekt, który w całej Polsce realizowało tylko 45 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W Trzydniku Dużym, we wspólnym przedsięwzięciu Fundacji Rozwoju Wolontariatu i Fundacji Banku BGK, uczestniczyło 20 gimnazjalistów.


(fot. GOK w Trzydniku Dużym)
 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: