r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

IAS 24: Spotkanie wielkanocne w Olbięcinie
17-04-2015

IAS 24: Spotkanie wielkanocne w Olbięcinie

Olbięcin gościł w tym roku uczestników dorocznego Spotkania Wielkanocnego, które z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym odbywają się od prawie 20 lat.

Tym razem, w czwartek 16 kwietnia, uroczystość przygotowały członkinie najmłodszej formacji, działającej przy GOK-u, czyli Klubu Nowoczesnych Kobiet z Olbięcina z przewodniczącą Magdaleną Pelc.

Chociaż KNK, który charakteryzuje niezwykła umiejętność łączenia tradycji z nowoczesnością, rozpoczął swoją działalność niespełna 3 miesiące temu, już ma na swoim koncie m.in. udział w Twórczych Spotkaniach Kół Gospodyń Wiejskich i Konkursie Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej, a także wystawę haftu krzyżykowego, robótek ręcznych i biżuterii.

Zgodnie z tradycją trzydnickich spotkań wielkanocnych są one okazją do integracji pokoleń, kultywowania tradycji i prezentacji zdolności lokalnych twórców oraz uzdolnionych artystycznie dzieci i młodzieży.

Czwartkową uroczystość rozpoczęły dzieci z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Olbięcinie i GOK-u w Trzydniku Dużym, a potem na scenie prezentowały się koła gospodyń wiejskich z Węglina, Woli Trzydnickiej, Łychowa, Rzeczycy Księżej, Trzydnika Dużego oraz Kapela Ludowa z Trzydnika Dużego i KNK z Olbięcina.

Podczas spotkania odbyło się również podsumowanie tegorocznego konkursu Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej, połączone z wręczeniem nagród laureatom i otwarciem wystawy najciekawszych prac.

Konkursowe propozycje i popisy artystyczne podziwiali m.in.: starosta kraśnicki Andrzej Maj, wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień i przewodniczący Rady Gminy Marek Kosikowski, radny sejmiku wojewódzkiego Marek Kos i radny Powiatu Kraśnickiego Henryk Flis, a także Cezary Widomski z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, proboszcz parafii w Olbięcinie ksiądz Jan Mazur oraz dyrektorzy Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie Stanisław Leszczyński i Lech Leszczyński.

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy zasiedli do wspólnego stołu, by skosztować m.in. barszczu z jajkiem, świątecznych ciast i innych przysmaków.

Przygotowanie spotkania było możliwe dzięki wsparciu licznego grona sponsorów, którymi byli: wójt Franciszek Kwiecień i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, radni Rady Powiatu Kraśniku Bożena Wilkołek i Henryk Flis, radni gminy Maria Mirodka, Marzena Frania, Stanisław Kowalski i Dariusz Szmit, sołtysi wsi Olbięcin - Piotr Wojtan, Dębowiec - Robert Buda, Wólka Olbięcka - Marek Sabuła, Dąbrowa Olbięcka - Marian Cieślak i Łychów Gościeradowski - Danuta Bębenek, dyrektor trzydnickiego oddziału Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej Zofia Kwiecień, zarząd OSP w Olbięcinie, trzydnicka apteka Anny Wcisło, Anna Sawicka, Agnieszka Latosiewicz i Zygmunt Niedziela - właściciele apteki w Olbięcinie, właściciel gabinetu stomatologicznego w Olbięcinie Agnieszka Szymczyk, Agata i Krzysztof Pudłowie z piekarni w Trzydniku Dużym, a także Agata i Jacek Antosiewiczowie z Olbięcina oraz Witold Sosnówka ze sklepu "Groszek" w Olbięcinie.

 
 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: