r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

IAS 24: Objazdowa wystawa J. I. Kraszewskiego
14-04-2015

IAS 24: Objazdowa wystawa J. I. Kraszewskiego

Objazdową wystawę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego z Lublina "Żywot i sprawy Józefa Ignacego Kraszewskiego" można od wtorku 14 kwietnia oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym.

Ekspozycja została przygotowana w 2012 roku w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin i Roku Józefa Ignacego Kraszewskiego. Składa się na nią 6 plansz tematycznych: "Interesa familijne czyli wielki świat małego miasteczka", "Poeta i świat czyli kartki z podróży", "Chata za wsią czyli o powieściach ludowych i nie tylko", "Ongi czyli o powieściach historycznych", "Roboty prace czyli pasje literackie, publicystyczne, naukowe i artystyczne" oraz "Wieczory drezdeńskie czyli sprawa kryminalna i noce bezsenne". 

Na każdej z nich są prezentowane wybrane fakty z życia, twórczości i działalności Józefa Ignacego Kraszewskiego, archiwalne fotografie, ilustracje, grafiki, ważne cytaty, fragmenty wierszy i utworów prozatorskich oraz wspomnienia.

 

Autor "Starej Baśni" był nie tylko pisarzem i publicystą, ale również wydawcą, historykiem, działaczem społecznym i politycznym oraz autorem największej liczby wydanych książek i wierszy w historii literatury polskiej. 

Znawcy twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego szacują, że napisał 150 opowiadań i nowel, 220 powieści w 400 tomach, ponad 25 dzieł dramatycznych, 10 tomów utworów poetyckich, ponad 20 tomów dzieł naukowych, niezliczoną ilość artykułów do czasopism oraz około 40 tysięcy listów.

Wystawę w Klubie "Na Poddaszu" trzydnickiego GOK-u można oglądać do połowy maja. 

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

Źródło: IAS 24

Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: