r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

IAS 24: Unijne wsparcie dla zespołu Świteź
05-01-2015

IAS 24: Unijne wsparcie dla zespołu Świteź

Zespół ludowy "Świteź" z Węglina w gminie Trzydnik Duży ma profesjonalne instrumenty i nowoczesny sprzęt nagłaśniający. Ich zakup był możliwy dzięki wsparciu Unii Europejskiej, o które postarał się Gminny Ośrodek Kultury.
- Grupa istnieje od kilku lat, ale odkąd działa przy miejscowej świetlicy, która powstała w czerwcu 2012 roku, jej rozwój nabrał tempa. Zespół poszerzył swój skład, ale jego członkowie przez 10 lat grali na własnych instrumentach, które są już tak zniszczone, że nie nadają się do dalszej eksploatacji - mówi dyrektor trzydnickiego ośrodka i autorka wniosku o dofinansowanie Ewa Sobota. 
Dzięki unijnemu wsparciu GOK kupił altówkę, akordeon, keyboard i gitarę elektryczną, a także sprzęt nagłaśniający, czyli mikser, głośniki, mikrofony, wzmacniacz gitarowy, statywy i pulpity. 
Zdaniem dyrektor Soboty wszystko bardzo się przyda, ponieważ "Świteź" zajmuje się nie tylko działalnością wokalno-muzyczną, ale również teatralną, organizując lub współuczestnicząc w organizacji wielu wydarzeń kultywujących lokalne tradycje. To m.in.: sobótki, dożynki, Dzień Herbu, Festiwal Wsi, Święto Pieczonego Ziemniaka, a także festyny rodzinne, zabawy choinkowe, warsztaty kulinarne, Maliniaki, przeglądy twórczości artystycznej wsi oraz festiwale i przeglądy kolędnicze.
 
Na jednej z takich imprez zespół "Świteź" miał już okazję "przetestować" zakupy. Korzystając z nowych instrumentów i nagłośnienia wystąpił podczas tegorocznego Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Wsi, gdzie zdobył wyróżnienie. W najbliższych planach są także warsztaty muzyczne dla najmłodszych mieszkańców Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, które odbędą się w ramach Lokalnego Uniwersytetu Ludowego. 

Realizacja projektu pod nazwą "Wyposażenie w instrumenty i sprzęt nagłaśniający zespołu Świteź działającego przy świetlicy wiejskiej w Węglinie" kosztowała niespełna 19,5 tysiąca złotych, z czego ponad 12,5 tysiąca to środki z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 
 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: