r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Uwaga na kleszcze
05-06-2014

Uwaga na kleszcze

W związku z sezonowym narażeniem na zakażenia wirusem Kleszczowego Zapalenia Mózgu, Boreliozą, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kraśniku przedstawia poniższe informacje o profilaktyce i zapobieganiu ukąszeniom przez kleszcze:

 Należy

  • nosić odpowiednią odzież w miejscach gdzie istnieje ryzyko występowania kleszczy /lasy, pola etc./ zakrywając jak najwięcej części ciała /długie spodnie, koszule z długimi rękawami, nakrycie głowy etc./,

  • stosować środki odstraszające kleszcze,

  • unikać spożywania niepasteryzowanego mleka,

  • po wizycie w lesie lub w innym miejscu bytowania kleszczy dokładnie obejrzeć całe ciało. Po zauważeniu kleszcza, należy natychmiast delikatnie go usunąć. W tym celu należy pensetą ująć kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Gdy usuniecie kleszcza sprawiało trudności, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększyć ryzyka zakażenia.

Miejsce ukłucia należy zdezynfekować.

Stosowanie wymienionych zasad zmniejsza prawdopodobieństwo ukąszenia i zakażenia. Jednak najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się jest szczepienie ochronne zalecane szczególnie osobom przybywającym na terenach o nasilonym występowaniu zachorowań: ludziom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej, granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki, turystom, uczestnikom obozów, kolonii. Decyzję o szczepieniu należy każdorazowo konsultować z lekarzem.

Więcej informacji na stronach internetowych: www.gis.gov.pl, www.mz.gov.pl, www.pzh.gov.pl, www.pssekrasnik.pis.gov.pl

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kraśniku

 

Pobierz ulotkę z informacjami. 

 

 

 

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: