r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Promocja poezji M. Magdziak
27-05-2014

IAS 24: Promocja poezji M. Magdziak

Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym wydał pierwszy tomik poezji Marii Magdziak z Woli Trzydnickiej. Jego promocja odbyła się podczas wieczoru autorskiego w poniedziałek 26 maja.
W spotkaniu wzięło udział około 70 miłośników poezji w wieku od kilkunastu do ponad 90 lat m.in. z Puław, Staszowa, Zaklikowa, Kraśnika i gminy Trzydnik Duży. Byli wśród nich czytelnicy trzydnickiej biblioteki, rodzina i znajomi autorki, członkinie koła gospodyń wiejskich, któremu przewodniczy, a także radny gminy Trzydnik Duży Zbigniew Kowalik, radni powiatowi Bożena Wilkołek i Henryk Flis oraz proboszcz parafii w Woli Trzydnickiej ksiądz Edward Franczak. 
 
Spotkanie otworzyła dyrektor ośrodka kultury w Trzydniku Dużym Ewa Sobota, która przybliżyła postać autorki, mówiła o jej twórczości i planach na przyszłość. 
 
Z kolei Maria Magdziak dziękowała osobom, dzięki którym powstał tomik, a potem czytała swoje wiersze. Miłą niespodzianką dla bohaterki spotkania był tort i życzenia od KGW w Woli Trzydnickiej oraz bukiet kwiatów od Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej. 
 
Tomik pod tytułem "Piszę, moje myśli błądzą…" został opracowany przez ośrodek kultury, dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Zawiera teksty, będące kontynuacją lokalnej tradycji folklorystycznej, a także wiersze osobiste, refleksyjne i religijne. Poetka chętnie też sięga do wątków ojczyźnianych i patriotycznych o wydźwięku moralnym. Prezentowany tomik jest zbiorem wierszy z różnych lat twórczości autorki. 
 
To pierwsze takie wydawnictwo w gminie Trzydnik Duży. Pomocą w jego opracowaniu i wydaniu służyli Ewa Sobota, Bożena Wilkołek, Zofia Kwiecień, Stanisław Leszczyński, Andrzej Zdunek, Tadeusz Wojtak, Andrzej Maj i Henryk Flis, a środki na ten cel GOK pozyskał z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. 
 
Tomik Marii Magdziak będzie dostępny nie tylko w bibliotece głównej, jej filiach oraz w szkołach w gminie Trzydnik Duży, ale również zostanie przekazany do Biblioteki Narodowej i wojewódzkiej, a także placówek gminnych w powiecie kraśnickim.
 
Wydawnictwo zawiera ponad 60 utworów, ale podczas poniedziałkowego wieczoru autorka przyznała, że ma już gotowych kilkadziesiąt kolejnych wierszy, które mogłyby z powodzeniem wypełnić następny tomik. 

W najbliższy czwartek 29 maja Maria Magdziak będzie promować nowe wydawnictwo na spotkaniu z uczniami Szkoły Podstawowej w Woli Trzydnickiej. 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: