r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Z okazji kanonizacji Jana Pawła II
05-05-2014

IAS 24: Z okazji kanonizacji Jana Pawła II

Szkolne konkursy plastyczne i poetyckie, spektakle teatralne i widowiska słowno-muzyczne, a także zawody sportowe i uroczystości religijne – tak mieszkańcy gminy Trzydnik Duży świętowali kanonizację Jana Pawła II.
Przez cały tydzień okolicznościowe spotkania i apele odbywały się w szkołach w Łychowie, Olbięcinie, Rzeczycy Księżej, Rzeczycy Ziemiańskiej, Trzydniku Dużym i Woli Trzydnickiej. W piątek 2 maja w miejscowym gimnazjum zorganizowano Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Starosty Kraśnickiego, a zwieńczeniem uroczystości był wieczór pamięci Papieża Polaka, który odbył się w sobotę 3 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym. 
Spotkanie rozpoczęło widowisko "Dar i tajemnica" w wykonaniu uczniów i nauczycieli z gimnazjum i szkół podstawowych w Olbięcinie, Rzeczycy Ziemiańskiej i Trzydniku Dużym.

Dalszą część wieczoru wypełnił koncert "Barka" zespołu "Świteź" z Węglina oraz recytacje autorskich wierszy pod hasłem "Okien
ko w Watykanie". Własne utwory, poświęcone Janowi Pawłowi II, zaprezentowały Maria Magdziak z Woli Trzydnickiej i Halina Drzewiej-Sosnówka z Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii.
Uczestnicy spotkania mieli też okazję obejrzenia zdjęć z audiencji mieszkańców gminy w Watykanie oraz papieskiej pielgrzymki do Polski, w tym wizyty w Lublinie w 1987 roku, której uczestnikami była trzydnicka młodzież.
Ekspozycji towarzyszyła wystawa prac uczestników Gminnego Konkursu Plastycznego "Jan Paweł II - Polak, Patriota, Święty", połączona z wręczeniem nagród. Spośród ponad 60 propozycji jury nagrodziło 13 autorów, a kolejnym 12 przyznało wyróżnienia. 
 
W kategorii najmłodszych plastyków z klas I - III szkół podstawowych największe wrażenie na członkach jury zrobiła praca Kingi Kościeszy z Olbięcina, drugie miejsce zajęły Kamila Radwan z Rzeczycy Księżej i Oliwia Cieślik z Woli Trzydnickiej, a trzecie Barbara Sidorowska z Wola Trzydnickiej. Wśród uczniów ze starszych klas "podstawówek" pierwsze miejsce zajęła Chiara Piccione z Rzeczycy Ziemiańskiej, drugie Anna Wołowska z Rzeczycy Księżej, a trzecie Katarzyna Fiut z Łychowa i Wiktoria Jarosz z Rzeczycy Księżej. Najciekawsze, zdaniem jurorów, prace w kategorii gimnazjalistów przygotowali Damian Szmit, Alicja Bańka i Paweł Rycerz. Wszyscy reprezentują trzydnickie gimnazjum. W najstarszej kategorii wiekowej jury przyznało dwie nagrody dla Edyty Nagajek z Trzydnika Małego i Haliny Drzewiej-Sosnówki z Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii. 

Podczas sobotniego spotkania odbyło się również podsumowanie konkursu krzyżówkowego "Wykreślanka papieska", który zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Trzydniku Dużym. 
Spośród 120 uczestników nagrody odebrało 12 osób, po trzy z biblioteki głównej w Trzydniku Dużym oraz filii w Olbięcinie, Rzeczycy Księżej i Rzeczycy Ziemiańskiej. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Katarzyna Jocek, Oliwia Nagajek, Weronika Didoszak, Agata Płecha, Ewa Serafin, Monika Buda, Patryk Wielgus, Magdalena Maślach, Lidia Mołczan, Jakub Szczepanik, Anna Kot i Agata Sala.

Fundatorami nagród byli wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień, radni powiatowi Bożena Wilkołek i Henryk Flis, dyrektor trzydnickiego oddziału Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej Zofia Kwiecień oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Trzydniku Dużym. 
 
Wśród gości papieskiego wieczoru byli również założyciel i dyrektor senior Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie Stanisław Leszczyński z małżonką Janiną, przewodniczący Rady Gminy Marek Kosikowski i wiceprzewodniczący komisji kultury Zbigniew Wilkołek, zastępca wójta Dariusz Maciąg, a także dyrektorzy szkół, w których w ostatnich dniach odbywały się okolicznościowe spotkania: Józefa Pytlak, Dorota Kałasz, Anna Gąsior, Elżbieta Kosikowska i Krystyna Maciąg oraz mieszkańcy gminy.
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: