r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Radni o drogach i bezpłatnych badaniach
18-04-2014

IAS 24: Radni o drogach i bezpłatnych badaniach

Jest szansa, że mieszkańcy kilku miejscowości w gminie Trzydnik Duży będą mieć krótszy dojazd do Kraśnika.
Podczas sesji w czwartek 17 kwietnia radni zgodzili się przekazać Powiatowi Kraśnickiemu dodatkowe pieniądze na budowę drogi Rzeczyca Ziemiańska - Kraśnik na odcinku od Rzeczycy Ziemiańskiej do Owczarni.

W ubiegłym roku samorząd powiatowy wykonał około 500 metrów asfaltowej nawierzchni, która kończy się w Owczarni. Dalej jest tylko droga gruntowa, i by dojechać do Kraśnika brakuje jeszcze około 1300 metrów asfaltu. Właśnie ten odcinek powiat chciał wybudować razem z gminami Kraśnik i Trzydnik Duży m.in. za pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. - Jednak wniosek w tej sprawie nie został zatwierdzony do dofinansowania, dlatego jeśli chcemy zrealizować tę inwestycję, każdy samorząd musi dołożyć nieco więcej środków niż pierwotnie zakładano - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień. Radni tej gminy postanowili, że do zapisanych wcześniej prawie 300 tysięcy złotych, teraz dołożą kolejnych 75 tysięcy. - Wierzymy, że podobne decyzje podejmą pozostali partnerzy wspólnego projektu, czyli Gmina Kraśnik i Powiat Kraśnicki i że droga w tym roku powstanie - dodaje Franciszek Kwiecień. Samorządowcy liczą, że sprawa z przyznaniem dofinansowania nie jest jeszcze przesądzona. Mają nadzieję, że po rozstrzygnięciu przetargów na już zatwierdzone "schetynówki" znajdą się pieniądze także na co najmniej kilka wniosków z listy rezerwowej, na której znajduje się m.in. wniosek kraśnickich samorządów. 

To inwestycja szczególnie ważna dla mieszkańców Owczarni, Trzydnika Małego i Rzeczycy Ziemiańskiej, którzy mieliby zdecydowanie krótszy dojazd do Kraśnika. -Teraz zataczają koło, ponieważ do miasta mogą dotrzeć przez Trzydnik i Olbięcin albo Rzeczycę Księżą i Stróżę. Jeśli droga powstanie ich sytuacja znacznie się poprawi - tłumaczy Franciszek Kwiecień. 

Gmina Trzydnik Duży rozpoczyna realizację własnej "schetynówki". Do połowy sierpnia trzydnicki samorząd wybuduje ponad 2 kilometry trasy Wola Trzydnicka - Agatówka Kopaniny. Przetarg na wykonanie robót powinien być rozstrzygnięty jeszcze w tym miesiącu.
Podczas czwartkowej sesji Rada Gminy Trzydnik Duży zgodziła się również na przekazanie Powiatowi Kraśnickiemu środków na remont drogi powiatowej Trzydnik Duży - Potoczek w powiecie janowskim. Chodzi o dokończenie modernizacji trasy, która była remontowana w ostatnich latach, z wyłączeniem odcinka o długości około 350 metrów. Teraz powiaty janowski i kraśnicki oraz gminy Potok Wielki i Trzydnik Duży chcą nadrobić tę zaległość. 

Ponadto radni postanowili w czwartek, że prozdrowotny program profilaktycznych badań najmłodszych mieszkańców gminy Trzydnik Duży będzie kontynuowany. Dzięki temu dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat będą nadal mogły korzystać z badań ultrasonograficznych, za które zapłaci samorząd. Badania mają na celu dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, także tych o podłożu onkologicznym. 

To kolejny etap kampanii społecznej na rzecz postępu w onkologii dziecięcej "NIE nowotworom u dzieci", w której Gmina Trzydnik Duży weźmie udział po raz trzeci. W poprzednich latach z oferty bezpłatnych badań korzystało od 15 do 20 dzieci. Szacuje się, że w tym roku dołączy do nich kolejna 25-osobowa grupa najmłodszych mieszkańców gminy. 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: