r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Pisankowe arcydzieła
03-04-2014

IAS 24: Pisankowe arcydzieła

Zdobienie pisanek nie jest łatwe, ale tej sztuki można się nauczyć. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów, które odbyły się w środę 2 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym w powiecie kraśnickim.
Chętnych do kultywowania wielkanocnych tradycji nie zabrakło. W zajęciach uczestniczyło 40 osób, zarówno młodzież, jak i dorośli mieszkańcy gminy. 
 
Warsztaty prowadził Mariusz Dubiel ze Słodkowa Drugiego, który na własnych dziełach najchętniej wykorzystuje motywy sakralne i zwierzęce, nawiązujące do rodzącego się życia, a także sceny z życia Jezusa. Artysta maluje również wizerunki Matki Bożej, ponieważ, jak sam tłumaczy, Matka Chrystusa jest tą, która ma prowadzić do zmartwychwstałego Jezusa oraz przypominać o ludzkiej naturze Syna Bożego, który żył tak jak my i we wszystkim był do nas podobny oprócz grzechu.
 
Środowe zajęcia Mariusz Dubiel poprzedził krótką prelekcją o wielkanocnych zwyczajach, a potem uczestnicy warsztatów obejrzeli wybrane jego prace. 

Dalsza część spotkania to już tylko mozolna praca nad pisankami, wykonywana pod okiem mistrza. W finale 5 osób, które zdaniem prowadzącego wykonały najładniejsze pisanki, otrzymały w nagrodę prace Mariusza Dubiela. 
 
Organizację warsztatów wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Kraśniku.
 
Zdobytą podczas zajęć wiedzę uczestnicy warsztatów mogą wykorzystać podczas trwającego jeszcze dorocznego Konkursu Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej. Pisanki, palmy i pająki można dostarczać do trzydnickiego GOK-u do 15 kwietnia. Najciekawsze propozycje zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie, a prace prowadzącego warsztaty Mariusza Dubiela będzie można podziwiać dzień później na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie. 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: