r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Gimnazjaliści podbijają Norwegię
19-02-2014

IAS 24: Gimnazjaliści podbijają Norwegię

Delegacja Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym wróciła z Norwegii. Sześcioosobowa grupa przebywała w tamtejszym Drammen razem z rówieśnikami z Anglii, Belgii i Francji, z którymi uczestniczy w programie „SOUL – Sports Opporunities Unite Lives”, finansowanym z europejskiego programu „Comenius”.


W skład trzydnickiej delegacji wchodziły uczennice Alicja Stefaniak, Paulina Lisek, Kinga Szymańska i Marcelina Łukasik, a towarzyszyli im nauczycielka języka angielskiego Anna Skrzypek oraz dyrektor szkoły Ryszard Wolanin.
 
Organizatorzy pobytu zadbali o niezwykle bogaty i różnorodny plan wizyty. Pierwszego dnia zagraniczni goście zwiedzali położone w górach i nad rzeką miasteczko, w tym Drammen Videregående Skole, która była gospodarzem pobytu. Po spacerze partnerzy "Comeniusa" bawili się w sali gimnastycznej, prowadzili rozmowy ze swoimi norweskimi rówieśnikami, u których mieszkali, a na koniec dnia podziwiali panoramę miasta z jednego z miejscowych szczytów. 
 
Drugiego dnia młodzież pełniła role obserwatorów m.in. na lekcjach z intrygująco brzmiącego przedmiotu "Design i architektura". Podczas zajęć goście zza granicy podziwiali artystyczne talenty młodych Norwegów i łatwość, z jaką tworzyli oni przestrzenne projekty budynków. Po południu był czas na wywiady z młodymi norweskimi sportowcami w sali kinowej oraz kolację z tradycyjnymi potrawami i krótką lekcją miejscowego języka. Warto dodać, że zwyciężczynią rozegranego wtedy konkursu mówienia po norwesku wygrała... Anna Skrzypek z Trzydnika.
 
W programie kilkudniowej wizyty nie mogło zabraknąć wycieczki do Oslo, gdzie zagraniczna młodzież zobaczyła m.in. skocznię narciarską Holmenkollen z Muzeum Skoków Narciarskich, w którym znajduje się m.in. ekwipunek zdobywcy bieguna południowego Roalda Amundsena. Ponadto w Oslo City Hall młodzi ludzie obejrzeli miejsce, gdzie jest przyznawana Pokojowa Nagroda Nobla oraz ścienne malunki znanych artystów, przedstawiające losy miasta podczas II wojny światowej. Dzień zakończył kulig, który okazał się prawdziwym hitem norweskiej eskapady. - Było ciekawie, miło i bardzo zabawnie, szczególnie wtedy, gdy koń, który biegł za naszymi saniami, próbował nas wyprzedzać - mówili po sannie jej uczestnicy.
 
Ponadto w Oslo City Hall młodzi ludzie obejrzeli miejsce, gdzie jest przyznawana Pokojowa Nagroda Nobla oraz ścienne malunki znanych artystów, przedstawiające losy miasta podczas II wojny światowej. Dzień zakończył kulig, który okazał się prawdziwym hitem norweskiej eskapady. - Było ciekawie, miło i bardzo zabawnie, szczególnie wtedy, gdy koń, który biegł za naszymi saniami, próbował nas wyprzedzać - mówili po sannie jej uczestnicy.
 
Dzień przed wyjazdem z Norwegii międzynarodowa grupa uczniów założyła w cross-country skiing w Konnerud narty biegowe, by przekonać się jaki wysiłek w swoje sukcesy sportowe muszą włożyć Justyna Kowalczyk czy Marit Bjoergen. Był to moment szczególny także dlatego, że tego samego dnia, również Norwegię, obiegła wiadomość o sukcesie mistrzyni z Kasiny Wielkiej na igrzyskach w Soczi. Na zakończenie pobytu wieczorem młodzież relaksowała się na basenie, zaś wieczorem odbyła się pożegnalna kolacja.

Było to przedostatnie tego typu spotkanie międzynarodowej grupy młodzieży w ramach programu "SOUL - Sports Opporunities Unite Lives", którego głównym celem jest propagowanie sportu i zdrowego stylu życia. Po raz ostatni uczniowie spotkają się w maju w Belgii.
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: