r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Radni o "schetynówkach" i opłatach za śmieci
10-09-2013

IAS 24: Radni o "schetynówkach" i opłatach za śmieci

Gmina Trzydnik Duży będzie się starać o kolejne pieniądze z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Podczas sesji w czwartek 12 września radni zgodzili się na złożenie wniosku o dofinansowanie budowy prawie 2 kilometrów trasy Wola Trzydnicka - Agatówka.
Na razie jest to droga gruntowa, utwardzona tłuczniem kamiennym. Jeśli gmina otrzyma rządowe wsparcie poprawi podbudowę i położy na niej dwie warstwy asfaltu. Oprócz jezdni drogowcy mają wykonać zjazdy i utwardzić pobocza. Kosztorysowa wartość budowy drogi to 1 milion 800 tysięcy złotych, z czego połowę samorząd może otrzymać z budżetu państwa. 

- Mamy przygotowaną dokumentację na dwie inwestycje, Wola Trzydnicka - Agatówka i Węglin - Łychów Gościeradowski, ale tylko w tym pierwszym przypadku mamy uregulowane wszystkie sprawy formalne, które pozwalają na rozpoczęcie robót. W przypadku trasy z Węglina do Łychowa Gościeradowskiego musimy korzystać ze specustawy drogowej, która pozwoli, za odszkodowaniem, wykupić grunty potrzebne do poszerzenia pasa drogowego - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień.
 
Podczas czwartkowej sesji Rada Gminy Trzydnik Duży zgodziła się też poprzeć wniosek o przyznanie dotacji na kolejną "schetynówkę", którą chce realizować powiat kraśnicki. Razem z gminami Trzydnik Duży i Kraśnik, samorząd powiatowy zamierza ubiegać się o dofinansowanie budowy drogi Rzeczyca Ziemiańska - Kraśnik na odcinku od Rzeczycy Ziemiańskiej do Owczarni. W tym roku powiat wykonuje około 500 metrów asfaltowej nawierzchni, która kończy się w Owczarni. Dalej jest tylko droga gruntowa. By dojechać do Kraśnika brakuje jeszcze około 1300 metrów asfaltu. - To bardzo ważna inwestycja szczególnie dla mieszkańców Owczarni, Trzydnika Małego i Rzeczycy Ziemiańskiej, którzy mieliby zdecydowanie krótszy dojazd do Kraśnika. Teraz zataczają koło, ponieważ do miasta mogą dotrzeć przez Trzydnik i Olbięcin albo Rzeczycę Księżą i Stróżę - tłumaczy Franciszek Kwiecień. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany połowa kosztów na budowę trasy będzie pochodzić z NPPDL, a resztą podzielą się powiat kraśnicki oraz gminy Trzydnik Duży i Kraśnik.

Wnioski o dotacje na przyszłoroczne "schetynówki" mają być złożone we wrześniu, a decyzje w tej sprawie powinny być znane pod koniec roku.
 
Ponadto podczas czwartkowej sesji radni zmienili uchwały, dotyczące zagospodarowania odpadów z miejscowych cmentarzy. Gmina przejęła je tak jak 1 lipca tego roku zrobiła w przypadku odpadów z innych nieruchomości niezamieszkałych i w porozumieniu z proboszczami zakupiła kontenery do segregacji. Każdy z nich ma pojemność 7 metrów sześciennych i jest podzielony na dwie komory. Do jednej mieszkańcy wrzucają puste wkłady po zniczach, plastikowe kwiaty i inne tego typu śmieci, natomiast do drugiej szkło. Odpady biodegradowalne będą trafiać na kompostowniki, które przy niektórych cmentarzach już powstały. - Zmiana polega na tym, że teraz parafie będą płacić za każdy opróżniony pojemnik. Do tej pory opłaty za odbiór śmieci były wnoszone ryczałtem, bez względu na wielkość cmentarza i ilość odpadów - wyjaśnia wójt Kwiecień. Jego zdaniem takie rozwiązanie będzie bardziej sprawiedliwe i wygodniejsze zarówno dla parafii, jak też samorządu. Szacuje się, że z największego w gminie cmentarza w Rzeczycy Ziemiańskiej rocznie będzie opróżnianych 8 - 10 kontenerów, a w pozostałych około 2 - 4.
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: