r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Gminne sukcesy na dożynkach powiatowych
02-09-2013

IAS 24: Gminne sukcesy na dożynkach powiatowych

Jeden z najładniejszych wieńców podczas tegorocznych Dożynek Powiatu Kraśnickiego przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Rzeczycy Ziemiańskiej w gminie Trzydnik Duży.
 
To ono zdobyło pierwsze miejsce w kategorii wieńców tradycyjnych. W konkursie uczestniczyło 14 propozycji. Wyniki zostały ogłoszone podczas święta plonów, które w tym roku odbyło się 1 września w Annopolu. 
 
To nie pierwszy tego typu sukces KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej, które w swoim dorobku ma już m.in. nagrodę I stopnia podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wieńca Dożynkowego w Radomyślu w 1997 roku. W 2006 roku koło reprezentowało też powiat na Wojewódzkich Dożynkach w Radawcu. Zespół od 1938 roku z powodzeniem zajmuje się rękodziełem ludowym i plastyką obrzędową, dba o upowszechnianie kultury ludowej, a także uczestniczy w akcjach charytatywnych. Przewodniczącą koła jest Barbara Baran, a kierownikiem artystycznym Zofia Dębniewska. 
 
Przedstawiciele Gminy Trzydnik Duży zostali tez docenieni w tegorocznym konkursie wieńców współczesnych, w którym KGW z Węglina zdobyło wyróżnienie. Zespół, któremu przewodzi Kazimiera Szymańska, został reaktywowany w 2011 roku po prawie 30-letniej przerwie. Przez ostatnie dwa lata z jego inicjatywy powstała świetlica dla dzieci i młodzieży, a jego przedstawicielki współorganizowały m.in.: Dożynki Gminne, Dzień Herbu, Festiwal Wsi, Święto Pieczonego Ziemniaka, a także imprezy okolicznościowe dla dzieci i festyny rodzinne. 
 
Tegoroczne Dożynki Powiatu Kraśnickiego były tez okazją do promocji Gminy Trzydnik Duży poprzez stoisko, które przygotował Gminny Ośrodek Kultury. Goście mogli posmakować w nim smalcu i pieczywa z piekarni Agaty i Krzysztofa Pudłów, a także podziwiać wystawy wycinanek i kwiatów z bibuły, przygotowanych przez Krystynę Świderek z KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej i Alinę Głaz z KGW w Rzeczycy Księżej oraz obejrzeć fotogalerię z okazji 75-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Rzeczycy Ziemiańskiej, origami Kuby Tarkowskiego, prezentowane na ogólnopolskiej Konwencji Polskiego Towarzystwa Origami, kostiumy Męskiego Zespołu Obrzędowego w Budkach ze spektakli "Misterium Męki Pańskiej" i "Herody", a także foldery o tym zespole oraz KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej. "Herody" obchodzą w tym roku jubileusz 30-lecia, a KGW w Rzeczycy kończy 75 lat. 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: