r. Imieniny

MULTIMEDIALNY PRZEWODNIK PO GMINIE
Multimedialny przewodnik po Gminie
STRATEGIA
Stretegia
Aktualności

IAS 24: Dwa Dni Trzydnika
18-08-2013

IAS 24: Dwa Dni Trzydnika

Turniej sołectw, występy artystyczne i kabaretowe, a także dożynkowe widowisko obrzędowe i koncerty muzyczne - to tylko wybrane atrakcje festynu pod hasłem Dwa Dni Trzydnika w Trzydniku Dużym w powiecie kraśnickim.
Impreza, która odbędzie się w sobotę 24 i niedzielę 25 sierpnia, będzie połączona z oficjalnym otwarciem kompleksu sportowo-rekreacyjnego. 
 
To jedna z najważniejszych inwestycji w gminie w ostatnich latach. Budowa kosztowała 1 milion 455 tysięcy złotych, które pochodziły z budżetu gminy, Ministerstwa Sportu i unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za te pieniądze przy gimnazjum w Trzydniku Dużym powstało m.in. pełnowymiarowe trawiaste boisko z trzytorową bieżnią, droga dojazdowa i utwardzony plac wystawienniczy z infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i energetyczną. Najbliższy festyn będzie pierwszą imprezą na nowym obiekcie.
 
Wszystko rozpocznie o 16.00 sobotni turniej sołectw z udziałem sześcioosobowych drużyn, które będą rywalizować w trzech kategoriach: zawodach sportowo-rekreacyjnych, występach scenicznych i prezentacjach promocyjnych. Zawody sportowe będą rozgrywane w 7 konkurencjach. Będą to: zbieranie ziemniaków na czas, strącanie balonów cepem, ubijanie piany, przeciąganie liny, strongman, a także piłkarski konkurs strzałów na bramkę i hula-hop. W części kulturalnej drużyny będą prezentować programy kabaretowe, muzyczne lub wokalno-instrumentalne. Natomiast na stoiskach promocyjnych zespoły będą się chwalić produktami lokalnymi, wyrobami rękodzieła lub innymi, wyróżniającymi poszczególne miejscowości. Oprócz kibicowania drużynom organizatorzy zapraszają na koncerty zespołów "Voyager" i "SK I" oraz nocną dyskotekę. Mają nadzieję, że z tej propozycji skorzystają zarówno mieszkańcy gminy, jak też turyści. Dla mieszkańców będzie to znakomita okazja do wspólnej zabawy, zacieśniania więzi międzypokoleniowych i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Turyści będą mogli poznać niepowtarzalne smaki potraw regionalnych oraz obserwować zmagania zawodników i zawodniczek w oryginalnych konkurencjach.
 
Niedzielną część Dni Trzydnika rozpocznie w niedzielę o 13.00 polowa msza święta, którą proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża świętego w Woli Trzydnickiej ksiądz Edward Franczak odprawi na nowym boisku. Po poświęceniu i uroczystym otwarciu obiektu rozpocznie się program artystyczno-obrzędowy, na który złożą się koncert Orkiestry Dętej z Olbięcina, dożynkowe widowisko obrzędowe, podczas którego role starostów będą pełnić Marcin Łukasik z Trzydnik Dużego Kolonii i Anna Woś z Olbięcina, a także występy zespołów kół gospodyń wiejskich, dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury oraz lokalnej Kapeli Ludowej i zespołu "Świteź" z Węglina. W wieczornej części publiczność będzie się bawić przy skeczach kabaretu "Klika" oraz muzyce zespołów "Farba" i "Rainbow". 

Podczas festynu nagrody odbiorą laureaci tegorocznych konkursów na najładniejszy ogród przydomowy, najbardziej zadbane gospodarstwo rolne oraz pocztówkę, promującą walory lokalne i herb gminy. Właścicielkami najładniejszych ogrodów są Wiesława Blat z Miejscowości Budki i Edyta Naurecka z Rzeczycy Ziemiańskiej, które odbiorą dwie równorzędne pierwsze nagrody. Trzecia trafi do Julii Czerwińskiej z Trzydnika Małego. Właściciele pozostałych 6 ogrodów otrzymają wyróżnienia. W konkursie gospodarstw pierwsze miejsce jury przyznało Annie i Józefowi Wosiom z Olbięcina, drugie Katarzynie i Dariuszowi Zapalskim z Wólki Olbięckiej, a trzecie Renacie i Waldemarowi Pluderom z Olbięcina. Właściciele kolejnych trzech gospodarstw odbiorą wyróżnienia. Konkurs na pocztówkę już został rozstrzygnięty, ale werdykt zostanie ogłoszony dopiero podczas niedzielnego festynu. 

Dwudniowa impreza w Trzydniku Dużym jest współfinansowana ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które samorząd pozyskał za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej. 
 
Powrót
ODPADY KOMUNALNE
Odpady komunalne
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: