r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

''Dwa dni Trzydnika'' - już za nami
18-09-2013

''Dwa dni Trzydnika'' - już za nami

W dniach 24 i 25 sierpnia odbył się festyn rekreacyjny pod hasłem „Dwa dni Trzydnika” połączony z oficjalnym otwarciem kompleksu sportowo-rekreacyjnego. To jedna z najważniejszych inwestycji w gminie w ostatnich latach. Budowa kosztowała 1 milion 455 tysięcy złotych, które pochodziły z budżetu gminy, Ministerstwa Sportu i unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Za te pieniądze przy gimnazjum w Trzydniku Dużym powstało m.in. pełnowymiarowe trawiaste boisko z czterotorowąbieżnią, droga dojazdowa i utwardzony plac wystawienniczy z infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i energetyczną. Festyn był pierwszą imprezą zorganizowaną na nowym obiekcie.
 
Dla mieszkańców była to okazja do wspólnej zabawy, zacieśniania więzi międzypokoleniowych i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Natomiast turyści mogli poznać niepowtarzalne smaki potraw regionalnych oraz obserwować zmagania zawodników i zawodniczek w oryginalnych konkurencjach.
 
Dwudniową imprezę rozpoczął sobotni Turniej Sołectw z udziałem kilkunastu reprezentacji, które rywalizowały w trzech kategoriach: zawodach sportowo-rekreacyjnych, występach scenicznych i prezentacjach promocyjnych. Zawody sportowe były rozgrywane w 6 konkurencjach, z których najbardziej emocjonujące okazało się przeciąganie liny i ubijanie piany. Pierwszą z tych konkurencji wygrała drużyna Trzydnika Dużego - Kolonii, która jako jedyna miała w swoim sześcioosobowym składzie jedną kobietę. W ubijaniu piany najlepsi byli mieszkańcy Węglinka.
 
W części kulturalnej drużyny prezentowały programy artystyczne, natomiast na stoiskach promocyjnych chwaliły się produktami lokalnymi, wyrobami rękodzieła lub innymi, wyróżniającymi poszczególne miejscowości. Poziom rywalizacji był tak wyrównany, że organizatorzy postanowili nagrodzić wszystkie zespoły, uczestniczące w turnieju. Oprócz kibicowania drużynom, publiczność bawiła się przy muzyce zespołów "Voyager" i "SK I" oraz na nocnej dyskotece.
 
Niedzielną część Dni Trzydnika rozpoczęła o 13.00 polowa msza święta, którą proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża świętego w Woli Trzydnickiej ksiądz Edward Franczak odprawił na nowym boisku.
Oficjalnego otwarcia centrum dokonali przedstawiciele władz gminnych z wójtem Franciszkiem Kwietniem, a także powiatu kraśnickiego, wykonawcy robót i zaproszeni goście.
 
Po poświęceniu obiektu odbył się program artystyczno-obrzędowy, na który złożyły się koncert Orkiestry Dętej z Olbięcina, dożynkowe widowisko obrzędowe, a także występy zespołów kół gospodyń wiejskich, dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury oraz lokalnej Kapeli Ludowej i zespołu "Świteź" z Węglina. Role starostów dożynkowych pełnili w tym roku Marcin Łukasik z Trzydnik Dużego - Kolonii i Anna Woś z Olbięcina.
W konkursie wieńców uczestniczyło sześć propozycji, przygotowanych przez mieszkańców: Łychowa, Rzeczycy Zemiańskiej, Trzydnika Dużego, Węglina, Węglinka i Woli Trzydnickiej. W kategorii wieńców tradycyjnych pierwsze miejsce zajął wieniec z Rzeczycy Ziemiańskiej, natomiast wśród współczesnych, za najładniejszą jury uznało propozycję mieszkańców Węglina.
 
Obydwa wieńce reprezentowały gminę na powiatowych dożynkach, które odbyły się 1 września w Annopolu. 
W wieczornej części publiczność bawiły kabaret "Klika" oraz zespoły muzyczne "Farba" i "Rainbow".
Niedzielny festyn był połączony z rozstrzygnięciem konkursów na najładniejszy ogród przydomowy, najbardziej zadbane gospodarstwo rolne oraz pocztówkę, promującą walory lokalne i herb gminy. Dwie pierwsze nagrody za najładniejsze ogrody odebrały Wiesława Blat z miejscowości Budki i Edyta Naurecka z Rzeczycy Ziemiańskiej, trzecia trafiła do Julii Czerwińskiej z Trzydnika Małego. W konkursie gospodarstw pierwsze miejsce jury przyznało Annie i Józefowi Wosiom z Olbięcina, drugie Katarzynie i Dariuszowi Zapalskim z Wólki Olbięckiej, a trzecie Renacie i Waldemarowi Pluderom z Olbięcina.
Wyróżnienia za pocztówkę odebrali wszyscy uczestnicy: Emilia Dudek, Radosław Dudek, Paweł Piątek, Maksymilian Wrotkowski oraz Kinga Latawiec.

Impreza w Trzydniku Dużym była współfinansowana ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które samorząd pozyskał za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej.
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: