r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: By pamiętali o korzeniach
05-06-2013

IAS 24: By pamiętali o korzeniach

Gimnazjaliści z Trzydnika Dużego powinni pamiętać o wielowiekowej tradycji i kulturze ludowej. Wychodząc z takiego założenia Gminny Ośrodek Kultury organizuje dla nich warsztaty wycinanki, które poprowadzi utytułowana twórczyni ludowa Anna Słabczyńska.
Pierwsze spotkanie z udziałem 15 uczniów odbędą się w najbliższy czwartek 6 czerwca. Kolejne zaplanowano na wrzesień, gdy do Trzydnika przyjedzie młodzież z zaprzyjaźnionych placówek we Anglii, Belgii, Francji i Norwegii, uczestnicząca w międzynarodowym programie "Comenius". 

Anna Słabczyńska mieszka w Lublinie, ale urodziła się w podlubelskiej wsi Płouszowice-Kopanina, gdzie od swojej babci uczyła się wykonywania jednobarwnych wycinanek. Początkowo swoje dzieła wykonywała nożycami wykutymi przez kowala z tak zwanego szarego papieru, czasem malowanego czerwonym burakiem, farbką do bielizny albo węglem drzewnym. Obecnie specjalizuje się w ludowych wycinankach z papieru, które powstają bez używania szablonów przy użyciu nożyc krawieckich. 

- Kiedyś w naszym regionie wycinanki miały bardzo skromny, niekoronkowy styl, a ich autorzy, choć niepiśmienni, nożycami potrafili wyciąć prawdziwe dzieła sztuki - wspomina dawne czasu artystka. Jak sama przyznaje, pomysły do swoich wycinanek czerpie z otaczającego ją świata, głównie z przyrody i z przekazywanego w rodzinie z pokolenia na pokolenie, tak zwanego wystrzępioka. Tę zanikającą dziedzinę kultury ludowej będą mogli poznać uczestnicy trzydnickich warsztatów. Ich efektem ma być "międzynarodowa" wystawa lubelskiej wycinanki ludowej, przygotowana przez gimnazjalistów i ich zagranicznych rówieśników.

Zródło: www.trzydnik.ias24.eu

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: