r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Wielkanocne spotkanie z jubileuszem
17-04-2013

IAS 24: Wielkanocne spotkanie z jubileuszem

Szczególny charakter miały tegoroczne "Wielkanocne spotkania" w Trzydniku Dużym. Uroczystość, która odbyła się we wtorek 16 kwietnia w remizie OSP w Rzeczycy Ziemiańskiej, była połączona z jubileuszem 75-lecia miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.
Spotkanie rozpoczęło poświęcenie pokarmów i występy artystyczne, nawiązujące do świątecznych tradycji. Zaprezentowali je uczniowie miejscowego Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych oraz Męski Zespół Obrzędowy z Budek, który przygotował Misterium Męki Pańskiej. 

W oficjalnej części wtorkowej uroczystości historię rzeczyckiego koła gospodyń przybliżyła jego przewodnicząca Barbara Baran, a wyróżniające się członkinie odebrały podziękowania i dyplomy i nagrody finansowe. Wręczali je m.in. Wójt Gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień, Andrzej Leńczuk z departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, starosta kraśnicki Tadeusz Wojtak i członek zarządu powiatu Andrzej Maj, a także dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Ewa Sobota oraz przedstawicielki wszystkich KGW w gminie Trzydnik Duży. Wśród gości byli również dyrektorzy szkół oraz dyrektor senior Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Stanisław Leszczyński z żoną Janiną.
Koło Gospodyń Wiejskich w Rzeczycy Ziemiańskiej powstało w 1938 roku i jest jedną z najstarszych tego typu organizacji w gminie. Panie od początku zajmują się prowadzeniem kursów m.in.: kroju, szycia, haftowania, gotowania czy przygotowywania przetworów. W czasie II wojny światowej organizowały samopomoc i wspierały ugrupowania partyzanckie, a po wojnie włączyły się w odbudowę infrastruktury wsi i organizację nauczania. Pieniądze na realizację tych zadań zbierały urządzając zabawy, loterie fantowe i wystawiając sztuki teatralne. To właśnie z inicjatywy członkiń rzeczyckiego koła powstawały pierwsze szkoły zdrowia, w których tematyczne pogadanki prowadzili miejscowi lekarze i felczerzy.
W 1973 roku powstał zespół śpiewaczy "Jarzębina", który w kolejnych latach rozwijał swoją działalność pod fachowym okiem i z akompaniamentem nauczyciela szkoły podstawowej, Bolesława Pasternaka. Od lat 80-tych ubiegłego wieku grupa działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym. KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej systematycznie uczestniczy w przeróżnych konkursach i okolicznościowych uroczystościach nie tylko o zasięgu gminnym, ale również powiatowym a nawet ogólnopolskim. Ponadto kultywuje tradycję śpiewania starych, zapomnianych pieśni, kolęd i pastorałek, włącza się w akcje charytatywne, a także organizuje akcje społeczne i spotkania integracyjne.
Wielkanocne spotkanie było też okazją do podsumowania dorocznego Konkursu Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej. W tym roku do Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym wpłynęło 130 prac. Ich autorami były dzieci i młodzież ze szkół podstawowych w Rzeczycy Księżej, Olbięcinie, Łychowie, Woli Trzydnickiej i Rzeczycy Ziemiańskiej, a także gimnazjum w Trzydniku Dużym oraz członkinie kół gospodyń wiejskich w Rzeczycy Ziemiańskiej, Trzydnika Dużego, Łychowa, Rzeczycy Księżej, Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii, Węglina, Węglinka i Woli Trzydnickiej. 

Efekty ich pracy można podziwiać w siedzibie trzydnickiego ośrodka kultury do końca kwietnia.
Wtorkowe spotkanie uświetniły występy uczniów z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rzeczycy Ziemiańskiej, Karoliny Rak, kół gospodyń wiejskich z Łychowa, Rzeczycy Księżej i Woli Trzydnickiej, a także zespołu "Świteź" oraz kapeli ludowej z Trzydnika Dużego.

Zródło: www.trzydnik.ias24.eu

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: