r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Czerwony guzik życia
29-01-2018

Czerwony guzik życia

Zapewnić szybką i skuteczną reakcję w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia osobom, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność, wymagają wsparcia. Taki jest główny cel "czerwonego guzika życia", z którego będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy gminy Trzydnik Duży.

Radni zgodzili się na przystąpienie do projektu, realizowanego przez gminy i Powiat Kraśnicki dzięki wsparciu Unii Europejskiej. W sumie samorządy wyposażą ponad 130 osób w specjalne bransoletki z tak zwanym przyciskiem życia, który pozwoli łączyć się z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej i w razie potrzeby wezwać pomoc. W urządzeniu przypominającym zegarek będą zapisane m.in. dane osobowe, wiek, grupa krwi, uczulenia, zdiagnozowane choroby, przepisane leki i dane kontaktowe najbliższych osób. 

"Bransoletka życia" pełni także funkcję nadajnika z czujnikiem, który wykrywa na przykład utratę przytomności czy upadek i automatycznie przekazuje takie informacje do całodobowego Centrum. To tutaj zapadają decyzje kto może w konkretnej sytuacji najszybciej dotrzeć do osoby, która potrzebuje pomocy. Mogą to być zarówno przedstawiciele służb porządkowych, na przykład policji, ratownicy medyczni, członkowie rodziny albo sąsiedzi.

O tym kto z mieszkańców gminy Trzydnik Duży dostanie taką bransoletkę zdecyduje miejscowy ośrodek pomocy społecznej, który właśnie prowadzi nabór chętnych. "Bransoletki życia" otrzyma 20 osób, które będą z nich korzystać za darmo, ponieważ większość kosztów będą stanowić środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. 

Całkowita wartość projektu, który będzie realizowany przez dwa lata, to ponad 880 tysięcy złotych, z czego prawie 840 tysięcy stanowią środki unijne. Resztę pokryją Powiat Kraśnicki i 9 samorządów gminnych. Gmina Trzydnik Duży w bieżącym i przyszłym roku wyda na ten cel niecałe 6 tysięcy złotych. 

 

Źródło: IAS 24

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: