r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Zmysłowa niedziela
04-12-2017

Zmysłowa niedziela

Ciekawe, barwne i twórcze popołudnie mają za sobą mieszkańcy gminy Trzydnik Duży, którzy skorzystali z zaproszenia do udziału w drugim Międzyszkolnym Dniu Kreatywnego Myślenia.

W niedzielę 3 grudnia w hali miejscowego gimnazjum uczniowie ze wszystkich szkół w gminie przeprowadzali eksperymenty i pokazy, które w tym roku odbywały się pod hasłem "Zmysły - zwiadowcy mózgu".

Szkolne drużyny prezentowały m.in. modele maszyny do testowania zmysłów dla przybyszów z innej planety, którzy mają rozwinięte zupełnie inne zmysły niż mieszkańcy Ziemi. - Efekty kilkutygodniowej pracy były imponujące. Uczniowie skonstruowali maszyny różnej wielkości, a do ich wykonania wykorzystali przeróżne materiały, od tradycyjnej tektury czy plastiku, przez szkło, po metal. - relacjonuje koordynatorka projektu Dorota Kałasz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Ziemiańskiej. 

Bardzo ciekawe były również scenki teatralne z udziałem człowieka przyszłości, posiadającego nowy zmysł, który okaże się niezbędny w ziemskiej rzeczywistości za 100 lat. Wśród propozycji, wykorzystanych przez młodych artystów był na przykład "złoty zmysł", nastawiony na przeciwdziałanie przemocy.

Uczniowie z podstawówek z Łychowa Gościeradowskiego, Olbięcina, Rzeczycy Księżej i Wioli Trzydnickiej oraz Publicznego Gimnazjum z Trzydnika Dużego wykonywali także eksperymenty, wyjaśniające w jaki sposób bodźce świata zewnętrznego oddziałują na nasze zmysły i co z tego wynika, a prezentacje uzupełniły pokazy zaproszonych gości. 

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się "escape room" przygotowany przez Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w którym każdy kto się w nim znalazł musiał wykonać zadania, pozwalające na wykrycie kodu i uwolnienie się z zamkniętego pomieszczenia. Studenci z Lublina prowadzili również warsztaty z zakresu iluzji, postrzegania świata i procesów pamięci.

Zgromadzonych w trzydnickiej hali odwiedzili także konstruktorzy robota z Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku, którzy jako jedyni w Europie zdobyli w ubiegłym roku w Kanadzie prestiżową nagrodę Judges Award w konkursie First Robotics Competition. - Te prezentacje również cieszyły się dużą popularnością i podsunęły nam pomysł na kolejny dzień kreatywnego myślenia, który być może poświęcimy robotyce - dodaje dyrektor Kałasz.

Eksperymentom i pokazom towarzyszyły występy grup tanecznych i wokalnych, działających w miejscowym ośrodku kultury, a wśród gości byli przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Kraśnickiego i Gminy Trzydnik Duży z wójtem Franciszkiem Kwietniem, który zapowiedział kontynuację pomysłu. 

Wszyscy uczniowie, zaangażowani w przygotowanie drugiego Dnia Kreatywnego Myślenia w nagrodę pojadą na wycieczkę do Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, a podsumowanie ich pracy zostanie przekazane do Fundacji Wspierania i Rozwoju Kreatywności, która wspiera trzydnickie spotkania twórcze.

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie:

Galeria ogólna