r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Plakat przedstawiający czarno-białe zdjęcie kobiety z XX wieku z nałożonymi kolorowymi okularami w kształcie serc. Zawiera tekst z informacjami o wydarzeniu teatralnym.
03-07-2024

Teatr w… stodole

Historia dwojga młodych ludzi ze wsi na Lubelszczyźnie zostanie przedstawiona w formie widowiska teatralnego. Jedno z premierowych przedstawień odbędzie się w Rzeczycy Ziemiańskiej w gminie Trzydnik Duży, w stodole wybranej w… castingu.

"Listy do Gienka", bo taki tytuł ma spektakl, we współpracy z trzydnickim ośrodkiem kultury przygotowuje reżyser ze Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach Marek Rachoń.

Bohaterami są Gienek i Krysia, których historia rozpoczyna się w późnych latach 60-tych minionego wieku. "Para młodych, kochających się ludzi wymienia między sobą listy pełne miłości i szacunku, pisane pięknym i czystym językiem, którego dziś próżno szukać. Po latach młodzi pobierają się i mają syna, który gdy dorośnie idzie "w świat", zostaje najpierw aktorem, a potem nauczycielem aktorów i dyrektorem szkoły aktorskiej. Nie zapomina jednak o swoich korzeniach i gdy jego rodzice odchodzą, nie burzy starego domu swojego dzieciństwa, tylko odbudowuje go, a w trakcie prac odnajduje tytułowe listy" - czytamy w zapowiedzi widowiska.

Przedstawienie z udziałem studentów katowickiej szkoły aktorskiej będzie opisywać historię miłości dwojga ludzi, łącznie z czytaniem fragmentów ich listów. Opisze też ich dalsze małżeńskie losy oraz to co po sobie zostawili.

W warstwie muzycznej autorzy spektaklu wykorzystają zaaranżowane na nowo ludowe pieśni, pochodzące z Lubelszczyzny, czyli terenów, w których rozegrały się opisywane wydarzenia. Aranżacją utworów zajęli się zawodowi muzycy, związani z Akademią Muzyczną w Łodzi, a ich wykonaniem studenci tej uczelni.

Całość wyreżyserował dyrektor Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego w Katowicach i wykładowca Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi Marek Rachoń.

Spektakl teatralno-muzyczny zostanie wystawiony dwukrotnie - 13 lipca w Rzeczycy Ziemiańskiej i dzień później w Zakrzówku Wsi. - Obydwa przedstawienia odbędą się w wiejskich stodołach, a ta w Rzeczycy Ziemiańskiej została wybrana w castingu i należy do Anny Nitkiwwicz, członkini miejscowego koła gospodyń wiejskich. Zaraz po premierze, jak co roku, w tym samym miejscu mieszkanki Rzeczycy Ziemiańskiej rozpoczną wicie wieńca dożynkowego - zapowiada dyrektor GOK w Trzydniku Dużym Ewa Sobota.

Po widowisku KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej zaprasza na plac przy stodole na piknik na trawie z wiejskimi przekąskami, które będą serwowane w słomianych koszach.

Patronami honorowymi "Listów do Gienka" są marszałek województwa lubelskiego i starosta kraśnicki, a partnerami wydarzenia - Województwo Lubelskie "Lubelskie Smakuj Życie" i Powiat Kraśnicki. Medialnie premierę wspiera m.in. Informacyjna Agencja Samorządowa.


(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-teatr-w-stodole,31111.html?p=1

 

Plakat przedstawiający czarno-białe zdjęcie kobiety z XX wieku z nałożonymi kolorowymi okularami w kształcie serc. Zawiera tekst z informacjami o wydarzeniu teatralnym.
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: