r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Młoda dziewczyna z włosami do ramion wącha czerwoną różę, stojąc w pomieszczeniu z sztuką na ścianach.
27-05-2024

Na Stacji Poezja po raz dwudziesty piaty

Miłość, przemijanie, tęsknota i przeszłość. To wybrane tematy wierszy, które prezentowali uczestnicy 25. Powiatowych Spotkań Poetów „Stacja Poezja” w Trzydniku Dużym. Zaproszenie organizatorów z miejscowego ośrodka kultury i Starostwa Powiatowego w Kraśniku przyjęło 16 autorów, którzy nie tylko chwalili się swoimi tekstami, ale również dyskutowali o poezji, w tym tej tworzonej przez… sztuczną inteligencję.

Pretekstem do debaty były m.in. dwa teksty na temat przyszłości planety napisane przez AI, a zadane przez jednego z poetów. Uczestnicy dyskusji uznali, że choć wiersze były napisane poprawnie, zawierały wiele surowych, statycznych elementów, a brakowało im "ludzkiej, poetyckiej" duszy.

Oprócz AI na "Stacji poezja" autorskie teksty prezentowali: Maria Magdziak z Woli Trzydnickiej, Zofia Ortyl z Księżomierzy, Halina Drzewiej-Sosnówka z Rzeczycy Ziemiańskiej Kolonii, Elżbieta Bryczek z Rzeczycy Księżej, Natalia Nosek z Księżomierzy Kolonii, Dariusz Jarzyna z Trzydnika Dużego Kolonii, Aleksandra Ortyl z Księżomierzy Kościelnej, Honorata Chmiel z Majdanu Grabiny, Kinga Latawiec z Trzydnika Małego, Agnieszka Lidia Płatek z Kraśnika, Edyta Świś z Mniszka, Luiza Just z Dabrowy, Lena Zembrowicz z Olbięcina, Dominika Latawiec z Trzydnika Małego, Elżbieta Smyl z Sulowa i Maksymilian Kowal z Borowa.

Autorskim prezentacjom i debacie o poezji towarzyszył recital Kingi Suchory-Gnap i wystawa fotografii Mateusza Morszczyzny.

Kinga Suchora-Gnap mieszka w Rzeszowie, ale jest wychowanką Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydnik Dużym,. To tutaj od 5 roku życia uczęszczała na zajęcia wokalne i uczyła się gry na pianinie, a potem rozwijała swoje zdolności w szkołach muzycznych w Kraśniku i Lublinie. Kinga Suchora-Gnap jest absolwentką Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na spotkanie poetów w Trzydniku Dużym artystka przygotowała recital poezji śpiewanej, w większości do własnych tekstów.

Sponsorem występu był Dariusz Jarzyna z Trzydnika Dużego Kolonii.

Dopełnieniem tegorocznego spotkania poetów była wystawa zdjęć autorstwa Mateusza Morszczyzny. Dla absolwenta turystyki i rekreacji na UMCS w Lublinie fotografowanie jest hobby, pasją i ulubioną formą relaksu. Na ekspozycję autor wybrał około 30 zdjęć, na których są przede wszystkim krajobrazy i przyroda. Wystawę w trzydnickim ośrodku kultury można oglądać jeszcze przez miesiąc.

Wśród tych, którzy już ją widzieli byli nie tylko poeci z powiatu kraśnickiego, ale również inni miłośnicy literatury w tym przedstawiciele władz z sekretarzem gminy Tomaszem Mularczykiem i reprezentującą starostę kraśnickiego Małgorzatą Rachoń-Bęczyńską ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku, które wspólnie z GOK w Trzydniku Dużym było organizatorem tegorocznego spotkania na "Stacji Poezja".

 

 

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-na-stacji-poezja-po-raz-dwudziesty-piaty-foto,30891.html

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: