r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Grupa ludzi występuje na scenie z okazji 50-lecia, stoi obok czerwonych kwiatów i banera z napisem.
29-04-2024

Jubileusz najstarszego KGW w gminie

Były życzenia, prezenty i wspólna biesiada do późnej nocy. Najstarsze w gminie Trzydnik Duży Koło Gospodyń Wiejskich w Rzeczycy Ziemiańskiej świętowało w minioną sobotę jubileusz 85-lecia. Z tej okazji zaprezentowało też swój dorobek i przypomniało swoją bogatą historię.

Na uroczystość jubilatki zaprosiły przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji, a także sołtysów, strażaków, młodzież szkolną i koleżanki z innych kół gospodyń i zespołów artystycznych.

Sobotnie obchody rozpoczęła mszą święta w kościele w Rzeczycy Ziemiańskiej, koncelebrowana przez proboszcza księdza Jana Wilka i księdza Grzegorza Stąśka z parafii w Stróży. Podczas nabożeństwa duchowni zwrócili uwagę na rolę kobiet, którą pełnią zarówno w rodzinie, jak i w życiu społecznym. Podkreślili przy tym, że ich postawa i pasja, inspirowały i nadal inspirują kolejne pokolenia do pielęgnowania najważniejszych wartości w życiu człowieka, jakimi są miłość, szacunek do tradycji i pracy społecznej oraz patriotyzm.

Po mszy wszyscy spotkali się w remizie OSP gdzie jubilatki odbierały gratulacje, życzenia, wyróżnienia i prezenty, w tym upominki artystyczne.

KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej otrzymało m.in. Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego i Medal Starosty Kraśnickiego, które w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i starosty kraśnickiego Pawła Kudrela wręczył członek zarządu powiatu kraśnickiego Henryk Flis, reprezentujący również posła Kazimierza Chomę.

Jubileusz uświetniły występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzeczycy Ziemiańskiej oraz KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej, a całość zakończyła kilkugodzinna biesiada z muzyką Michała Kosikowskiego i Kapeli Ludowej z Trzydnika Dużego.

Wśród gości byli: wicewojewoda lubelski Andrzej Maj, prof. Bożenna Czarnecka z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wiceprezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej ksiądz Grzegorz Stąsiek, reprezentujący wójta Krzysztofa Serafina sekretarz gminy Trzydnik Duży Tomasz Mularczyk, radni, dyrektor trzydnickiego ośrodka kultury Ewa Sobota, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzeczycy Ziemiańskiej Renata Ryń-Sobala, członkowie miejscowej rady sołeckiej i druhowie OSP, przedstawicielki kół gospodyń z Rzeczycy Księżej, Łychowa Gościeradowskiego, Łychowa Szlacheckiego, Węglina, Węglinka, Woli Trzydnickiej, Olbięcina i Liśnika Małego, a także zespoły "Świteź" z Węglina i "Herody" z Budek oraz regionaliści i osoby, wspierające działalność KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej.

Organizację sobotniej uroczystości finansowo wsparli Powiat Kraśnicki, Gmina Trzydnik Duży, Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej, ksiądz Jan Wilk, firma "Akpol", Biuro Ubezpieczeń Sławomir Wojciechowski, apteka Anny Wcisło, sklepy - "Lewiatan" i "Groszek" oraz Zygmunt Kobylski i rodzina Gładkowskich.

KGW z Rzeczycy Ziemiańskiej powstało w 1938 roku z inicjatywy nauczycielki szkoły podstawowej Pani Mazgajównej, a założycielkami były ówczesne 17-sto i 18-latki z przewodniczącą Czesławą Szostek-Siewierską, skarbnikiem Heleną Czarnecką i sekretarzem Stanisławą Zbęk-Nitkiewicz.

Na początku działalności członkinie koła skupiały się przede wszystkim na wzajemnej pomocy w pracach gospodarskich i przydomowych ogródkach. Z czasem zaczęły organizować szkolenia i kursy m.in. z gotowania i pieczenia, przetwórstwa mięsa i wyrobów masarskich, higieny, haftowania, kroju i szycia, a także wieczorki i zabawy taneczne. Te ostatnie były imprezami dochodowymi, a zarobione na nich pieniądze były przeznaczane na organizację wakacji dla dzieci.

Profil działalności zmienił się w czasie II wojny światowej, gdy panie zajęły się głównie samopomocą i wsparciem ugrupowań partyzanckich. Po wojnie członkinie koła, oprócz powrotu do działalności kulturalnej, angażowały się w obudowę infrastruktury, organizację nauczania oraz zbieranie pieniędzy na te cele podczas zabaw, loterii fantowych i występów teatralnych.

Po 1961 roku KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej otworzyło pierwszą wypożyczalnię naczyń kuchennych, w 1973 roku powstał zespół śpiewaczy "Jarzębina", prowadzony przez Zofię Dębniewską. Grupa do dzisiaj występuje na przeglądach, festiwalach i innych imprezach, nie tylko o zasięgu lokalnym.

Od 2020 roku przewodniczącą koła jest Barbara Wojciechowska, wiceprzewodniczącą Agnieszka Kopeć, a funkcję skarbnika pełni Teresa Nowak.

W liczącej ponad 6 tysięcy mieszkańców gminie Trzydnik Duży aktywnie działa 10 kół gospodyń wiejskich, które skupiają łącznie ponad 250 członkiń.

 

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-jubileusz-najstarszego-kgw-w-gminie-foto,30738,1.html

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: