r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Trzy osoby stoją na scenie; kobieta pośrodku przemawia, osoba po lewej siedzi z założonymi rękami, a mężczyzna po prawej siedzi z założonymi nogami. Za nimi widać projektor prezentujący slajd.
18-04-2024

Opowieści trzydnickie ze wsparciem AI

AI, czyli sztuczna inteligencja, wkracza co chwila w nowe sfery życia. Miała również swój udział w tegorocznej edycji konkursu literackiego „Opowieści z Ziemi Trzydnickiej”, którego podsumowanie odbyło się w środę 17 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym.

Głównymi bohaterami spotkania byli autorzy tekstów, którym podczas środowego podsumowania towarzyszyli uczniowie IV klasy miejscowej szkoły podstawowej z nauczycielką języka polskiego Agnieszką Wolanin i sekretarz gminy Trzydnik Duży Tomasz Mularczyk.

Tematem tegorocznych zmagań literackich były "uczucia" i jak się okazało, nie było to łatwe zadanie. Uczestnicy spotkania wysłuchali pięciu opowiadań, wśród których były dwa napisane przez... AI. Swoje teksty odczytali ich autorzy, czyli Karolina Szostek i Dariusz Jarzyna, a resztę zaprezentowała sztuczna inteligencja, która jedno z opowiadań także zrecenzowała.

Słuchacze nie mieli problemu z rozszyfrowaniem, które prace przygotowała AI, oceniając, że nie były źle napisane.

Prezentacja tekstów stała się pretekstem do dyskusji o obecności sztucznej inteligencji w naszym życiu, z czego często nawet nie zdajemy sobie sprawy, a o powstaniu AI i sposobach jej wykorzystania opowiedział jeden z uczestników konkursu. Dariusz Jarzyna zwrócił uwagę m.in. na to, że sztuczna inteligencja daje wiele możliwości, ale bywa również niebezpieczna, ponieważ może generować nieprawdziwe informacje, tzw. fake newsy, czy przerabiane filmy (deepfaki) i grafiki, a nawet być wykorzystywana w działalności przestępczej.

Dyskusja zawierała też humorystyczne elementy, ponieważ młodzi słuchacze mogli na żywo porozmawiać ze sztuczną inteligencją. Pytali na przykład co zrobić, żeby nie chodzić do szkoły, a w odpowiedzi usłyszeli rady AI, które okazały się tyleż poważne co… śmieszne. Przy okazji przekonali się, że sztuczna inteligencja nie jest pozbawiona wad. Podczas rozmowy AI napisała wiersz, błędnie rozwiązując pewną zagadkę, a także streściła "Łyska z pokładu Idy". Według niej, opowiadanie Gustawa Morcinka jest... filmem z 1939 roku, który dzieje się na pokładzie statku płynącego z Gdańska do... Nowego Jorku.

AI "uratowała twarz" dokładnie odpowiadając na pytanie co to jest makrama. Jej wiedzę uczniowie od razu skonfrontowali z wystawą rękodzieła Karoliny Tarkowskiej z Trzydnika Małego, która zajmuje się wyplataniem ozdobnych węzłów i wzorów z różnego rodzaju włókien. Ekspozycję tworzą m.in. łapacze snów, makramowe firanki, maskotki, breloki i torebki. Wszystko można oglądać i kupić na wystawie w ośrodku kultury w Trzydniku Dużym, która jest czynna do 10 maja.

Laureaci tegorocznego konkursu "Opowieści Ziemi Trzydnickiej" otrzymali nagrody w postaci czytników eBook’ów i karnetów na basen w Kraśniku.

 

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-opowiesci-trzydnickie-ze-wsparciem-ai-foto,30688,1.html

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: